Португалия стигна до полуфинал на Евро 2016 без да има победа от игра в редовното време. Но отборът е играл на този етап на турнила и на европейските първенства през 1984, 2000 и 2012 година.
Дебютантът Уелс спечели сърцата на всички любители на футбола. От четирите британски отбора, които започнаха първенството, те са представител на острова сред четирите най-добри отбора в турнира. Уелс разполага в момента с великолепен отбор, който напълно заслужи правото да играе на полуфиналите на Евро 2016.
Залогът и за Португалия и за Уелс е голям – финал на XV Европейско първенство по футбол. Там обаче ще ги очаква някои от Германия или Франция, които имат сблъсък в другия полуфинал.
Срещата ще противопостави съотборниците от мадридския "Реал" – Кристиано Роналдо и Гарет Бейл. Засега уелсецът блести по-силно, играе за отбора и има три гола. Португалецът засега е с две попадения, но и по-бледо представяне.
Полуфиналът ще се играе на "Парк Олимпик Лионе", известен също и като "Гран Стад ОЛ" или "Стад де Лумиер" – откритият наскоро нов дом на "Олимпик" – Лион и заменил досегашния "Стад Жерлан". От "Лион" търсеха възможност да построят нов стадион от 2007 г., но първоначалните предложения бяха забавени заради опозицията на местно ниво и липсата на достатъчно средства покрай световната икономическа криза. Проектът получи финален тласък, когато Франция получи домакинството на Евро 2016 и Лион беше избран за град домакин на турнира. Капацитетът на стадиона е 59 186 места, от които 6 000 са бизнес места и 105 ложи. Строителството му струваше 600 млн. евро, от които почти 190 милиона за подобряване на инфраструктурата. Последната част от сумата беше платена с публични средства, докато стадионът беше финансиран с пари на клуба и частни инвеститори.
"Парк Олимпик Лионе" е един от стадионите за турнира, като домакинства четири мача от групите, един осминафинал и сега единия от полуфиналите.
Срещата ще се ръководи от шведа Йонас Ериксон.
Уелс ще играе днес с резервния си екип срещу Португалия. Причината е, че "Селесао" е символичен домакин на мача и по право ще ползва традиционния си червен екип. Уелс ще играе без своя червен екип, с който спечели всичките си мачове досега на Евро 2016. Медиите естествено веднага видяха лоша поличба в това, тъй като с резервиян си екип Уелс записаха единствената си загуба в турнира – с 1:2, от Англия във втория мач от група В. Преди мача с Русия "драконите" имаха същия проблем. След молба тогава УЕФА им позволи да играят с червения си екип.
В полуфинала треньорът на уелсци Крис Коулман няма да може да използва наказаните Аарън Рамзи и Бен Дейвис.