ДПС в очакване на оферти

Мустафа Карадайъ

Докато в политическите сили и вляво, и вдясно цари напрежение, свързано с излъчването на кандидатите за президент, то в Движението за права и свободи сякаш е относително спокойно. Всъщност партията с лидер Мустафа Карадайъ се намира в обичайното си състояние на търпеливо изчакване, ориентиране и преценка на ситуацията, след което се поставя въпросът за цената на подкрепата. А тази цена се вдига най-много на втория тур за избор на държавен глава.

"Наесен трябва да изпълним една много важна и отговорна задача. Много партии ще имат кандидати за президенти, но ние от ДПС ще носим отговорността да кажем кой да е президентът на България. Затова ние казваме: бъдещият президент на България трябва да бъде демократ, трябва да бъде обединител на нацията, трябва да е президент на всички български граждани", заяви Карадайъ през миналия уикенд на събора на мюсюлмани в местността Баба Конду край Търговище. Той отправи и още едно послание: непотърсена подкрепа няма да дадем. С което положи основите на пазарлъците за гласовете на ДСП. С други думи, даваме ви възможност вие да ни търсите и предлагате, ние сме отворени за оферти. Карадайъ подаде и жокер: "На президентските избори ние с вашата сила и мощ, с вашето единство и заедност ще кажем не на тази власт, в която участват фашисти и националисти. Наесен всички заедно да си носим отговорността и да заложим за бъдещето на нашите деца, за бъдещето на нашите региони, за бъдещето на България и да покажем нашия модел от Търговище и на Европа, и за бъдещето на Европа."

За първи път обаче ДПС се намира в една по-специфична ситуация. Партията много внимателно следи и какво се случва с ДОСТ, тъй като цената й за президентския вот ще зависи и от това дали ще има конкурент на етническото поле. Тоест, дали формацията на Лютви Местан ще получи регистрация, или не. Сметките на бившия лидер на движението като нищо могат да излязат криви. След отстраняването на покровителя на Местан – Ахмет Давутоглу, от премиерския пост в Турция и от най- високата позиция в Партията на справедливостта и развитието, а и след като Анкара и Москва отново си стиснаха ръцете и затоплиха отношенията си, проектът ДОСТ май става излишен.

Така или иначе е факт, че през последните 26 години гласовете на ДПС са били решаващи за победата на един или друг кандидат за държавен глава. И партиите сякаш се бяха примирили с това неизбежно зло. Първи ГЕРБ се опитаха и ще се опитат пак на предстоящия вот да разчупят този модел и да спечелят президентството, без да разчитат на движението. Заместник-председателят на партията, който е и шеф на депутатите, а и на предизборния щаб Цветан Цветанов от два-три месеца не се е спрял да обикаля страната. Основната му задача е да затегне редиците на структурите, да инструктира кметовете и координаторите и да подгрее и нахъса избирателите, внушавайки им, че никой друг не е направил повече за тях от ГЕРБ.

Второто нещо, което се забелязва напоследък, е доста по-мекото говорене на Бойко Борисов за Русия и опитът му да балансира отношенията с тази държава, без да застрашава връзките със Запада. Според някои наблюдатели чрез последните си изказвания премиерът се опитва да привлече русофилски гласове, което поставя и левицата, и десницата в интересна позиция. Във всеки случай, при събирането на повече периферни гласове и отляво, освен отдясно, няма да е необходима помощта на ДПС за кандидата на ГЕРБ, който и да е той. Така че до втория тур на тези избори Борисов няма да води разговори с хората на Карадайъ. А после действията му ще бъдат според обстоятелствата.

Истината е, че левият кандидат, дори да е общ, ще се нуждае в много по-голяма степен от рамото на ДПС. Само че и за лидера на БСП Корнелия Нинова тази възможност се очертава като последна. Това й подсказа и анкетата сред членовете на партията. Едва 13% от тях поискаха коалиция с движението. Докато за общи действия с патриотичните формации процентът е двойно и тройно по-голям. ДПС обаче никога не би дало подкрепата си за националистическа кандидатура. Но пък вратата към ГЕРБ остава отворена, ако партията на Борисов издигне умерен, толерантен човек, изповядващ евроатлантическите ценности и не залитащ по популистко-патриотарско говорене.

По всичко личи, че БСП ще погледне към ДПС чак след като стане напълно ясно, че няма никакъв шанс за обща кандидатура на лявото и на националистическото пространство. Тогава чисто левият претендент ще има огромна нужда от гласовете на движението. На същото мнение са и анализатори, близки до левицата. Според тях без гласовете на ДПС още на първия тур номинацията на БСП (плюс АБВ и други леви формации) рискува да остане на трето или четвърто място, тъй като националистите са във възходящ тренд и ако издигнат лидера на ВМРО Красимир Каракачанов, шансовете му никак не са за подценяване. Някои социолози дори прогнозират, че ще получи над 15 процента. В същото време на левицата ще й бъде много трудно сама да изкара половин милион гласа, при положение че все още не се е съвзела организационно. Затова част от наблюдателите смятат, че Нинова трябва да води разговори с ДПС още преди първия тур, пренебрегвайки анкетата сред червените. И че е необходимо периметърът на диалога да се разшири максимално дори отвъд ДПС.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст