Да се извадят точни и коректни данни за българския туризъм е като битката на Дон Кихот с вятърните мелници. Ясно е, че хотелиерите крият броя на посетителите, за да не плащат данъци, а оттам пада и общият обем на приходите в сектора. Ето защо дори когато сезонът е добър, статистиката отчита скромни ръстове. Тази година обаче се очертава да е рекордна – дори спрямо предкризисните равнища от 2006-2008-а. И това е според официалните данни на НСИ. А какви са истинските факти зад подадените към статистическия институт отчети само можем да предполагаме.
Съдейки по сведенията, с които разполагаме, през май общият брой на нощувките в местата за настаняване е бил над 1.35 милиона. Това е ръст от 20%, в сравнение със същия месец на 2015-а, като най-голямо увеличение (с 24.6%) се наблюдава в хотелите с четири и пет звезди. Освен това на тях се падат почти всички нощувки на чужденците. В същото време посетителите се увеличават само с 15 на сто (до 535.8 хил.), което означава, че туристите са оставали за по-дълго у нас.
Общата заетост на леглата в местата за настаняване пък е е 22.3%, като се увеличава с 2.4%, в сравнение с май предишната година. Най-висока е заетостта в хотелите с четири и пет звезди – 27.8%, следвани от тези с три звезди – 19.4%, и с една и две звезди – 15 на сто.
Най-любопитни са данните за приходите. Според НСИ през май те са се увеличили с 18.7% на годишна база и стигат 59.8 млн. лева. Но в отделните региони ситуацията е коренно различна. Така например във Варна се наблюдава увеличение на постъпленията с цели 36%, като само от чуждестранните туристи ръстът е дори още по-внушителен – 43.7 на сто. На второ място по този показател изненадващо се нарежда Пазарджик. Там приходите са се увеличили с 30.2 процента. Чужденците пък са оставили с 39 на сто повече пари в тази област. Велико Търново, който е предпочитана дестинация именно през пролетта, бележи скромно повишение от 6.5 процента. А с близо една четвърт се свиват постъпленията в Стара Загора. Там е регистрирано и най-голямото понижение на приходите от чужденци – 43.4 на сто.
Разбира се, като говорим в проценти, е добре да споменем и абсолютните стойности. Така, макар Бургас да бележи по-скромен ръст (от 27.4%), приходите му са най-големи – 14.4 млн. лева. Във Варненска област те са с 800 хил. лв. по-малко. Докато, независимо от сериозния спад, Стара Загора продължава да е на осма позиция по обем на постъпленията за май – над 1.1. млн. лева.
Внимание заслужават и промените в броя на чуждестранните туристи. Противно на логиката, данните показват, че най-голям ръст на чужденците има в Шумен – цели 34.6 процента. Само че това е така поради изключително ниската база. Преди година гостите са били 526, а сега – 708. Същевременно в Бургас чуждестранните посетители се увеличават с цели 15 хиляди. Така че, когато става дума за туристическа статистика, винаги трябва много внимателно да се гледа какво и как се представя.