Олимпийците ни търсят пари чрез „Фейсбук“

линда зечири

Българска делегация от сто и четири души заминава за Олимпийските игри в Рио де Жанейро, които ще се проведат между 5 и 21 август. От тях 51 са спортистите, които спечелиха квоти, а 30 души са вписаните в графата треньори. Останалите са медицински, технически, административни лица и ръководство. Българският олимпийски комитет (БОК) преди дни утвърди окончателно състава на делегацията.

Разбира се, като казваме българска делегация, трябва да се има предвид, че между треньорите има двама чужденци – кубинския треньор на боксьорите Хосе Арате и наставника на плувкинята Нина Рангелова Стивън Колинс, който е американец. В списъка на наставниците фигурира и едно твърде любопитно име – приятеля на тенисистката Цветана Пиронкова – Михаил Мирчев. Той е бивш спортист и дори е играл футбол в "Локомотив" (Пловдив), но не е известен като тенис гуру. При все това ще има възможност да се разходи до Бразилия, което донякъде подсказва и с какъв подход тръгваме като цяло за Олимпиадата.

Освен председателя на олимпийския комитет Стефка Костадинова в ръководството на делегацията са още генералният секретар на БОК Белчо Горанов, Румяна Динева, която ще е шеф на мисията, Валентин Йорданов – заместник-шеф на мисията и Любомир Ганев като олимпийско аташе.

Иначе за първи път след 60 години България ще има толкова малко спортисти на такъв форум. В Мелбърн през 1956-а изпращаме скромна делегация от 43-ма участници, но след това бройката винаги е била по-голяма от сегашната. За съжаление сред отсъстващите са и абсолютно всички колективни спортове. Дори любимците на нацията от националния отбор по волейбол не успяха да вземат квота на квалификацията в Берлин и ще гледат игрите по телевизията.

Абсолютният рекорд по брой спортисти поставяме на Олимпиадата в Москва през 1980-а – 271 души, които печелят 41 медала – 8 златни, 16 сребърни и 17 бронзови. Разбира се, необходимо е да се има предвид фактът, че надпреварата в руската столица бе бойкотирана от САЩ и редица други водещи нации в спорта.

В Атина през 2004-а бяхме представени от 95 спортисти. Те извоюваха 12 медала – 2 златни, 1 сребърен и 9 бронзови. През 2008-а в Пекин имаше 70 спортисти, които спечелиха 5 медала – 1 златен, 1 сребърен и 3 бронзови. В Лондон през 2012-а бяхме с 63-ма спортисти, спечелили 2 медала – 1 сребърен и 1 бронзов. Тенденцията към намаляване и на участниците, и на отличията е очевидна и ако продължаваме в същия дух, може да останем и с пръст в устата.

Най-много наши представители в Рио де Жанейро ще има в борбата и леката атлетика – по 11. Следват художествената гимнастика с шест участнички – пет в ансамбъла и една индивидуално. По трима българи ще ни представляват в плувните спортове, спортната стрелба, бокса и бадминтона.  Григор Димитров и Цветана Пиронкова ще са двамата български тенисисти в Рио, като представителката ни при жените успя да се пребори за място в последния момент с участието си на четвъртфиналите на "Ролан Гарос“. По двама състезатели ще имаме още в джудото, кану-каяка и гребането. С по един участник ще се отчетем в модерния петобой, колоезденето и фехтовката.

Надеждите ни за медал са свързани най-вече с ансамбъла по художествена гимнастика, както и с борците Владимир Дубов, Михаил Ганев, Елис Гури, Борислав Новачков и с Таибе Юсеин. В бокса също имаме реални шансове за отличие, защото сред участниците ни са европейският шампион Даниел Асенов -Тайсъна и световната шампионка от 2014-а Станимира Петрова. В леката атлетика ще се разчита предимно на Ивет Лалова, Габриела Петрова и Мирела Демирева. Не бива отсега да отписваме и състезателката по спортна стрелба Антоанета Бонева.

Другата, по-голяма част от спортистите ни в Рио, по-скоро ще участват на Кубертеновия принцип. Някои от олимпийците ни публично обявиха, че не разполагат с достатъчно средства и търсят алтернативни начини за набирането им. Бандминтонистката Линда Зечири, която спечели олимпийска квота, търси пари чрез социалните мрежи. Нейната сестра и мениджър Джема Зечири обясни, че са необходими спонсори и  се обръща към българските компании и техния патриотизъм. "Ако има склонни да ни помогнат, нека се свържат с нас чрез "Фейсбук", апелира тя.

Друг наш "екзотичен представител" ще е участникът ни в модерния петобой  Димитър Кръстанов. Той ще е част от Топ 36 на универсалните атлети. За последно имахме представител в модерния петобой на олимпиадата в Сидни през 2000 г. – в лицето на медалиста от световно първенство Цанко Хантов. Непознат за широката публика е и шампионът ни по джудо в категория до 81 килограма Ивайло Иванов. "До неотдавна никой не ме познаваше. Ще дам всичко от себе си, пък каквото сабя покаже", споделя той.

При колоезденето на шосе имаше дискусия кой точно да ни представя, тъй като квотата не беше поименна. Управителният съвет на федерацията взе решение да я получи Стефан Христов. Отчетен бе същественият му принос за спечелване й и състезанията, в които е участвал. Другият кандидат за визата бе Hиколай Михайлов, който през миналата година стана първият българин, участвал в "Джирото“- Обиколката на Италия.

Една от последните квоти месец преди Рио взе Венцислав Айдарски  в дисциплината 10 километра плуване в открити води. Състезателят от Сандански се класира чрез квалификационния турнир в португалския град Сетубал. Така че, ако не друго, някои от олимпийците ни поне ще видят страхотни гледки от една от най-популярните туристически дестинации в света. А дали БОК ще трябва да се преименува в туристическа организация ще разберем след края на игрите.

 

Ето и всички спортисти, които ще ни представят в Рио де Жанейро:

Бадминтон

Линда Зечири – сингъл
Габриела Стоева – двойки
Стефани Стоева – двойки

Бокс

Станимира Петрова – 51 кг
Даниел Асенов – 52 кг
Симеон Чамов – 69 кг

Борба

Елица Янкова – 48 кг
Мими Христова – 58 кг
Тайбе Юсеин – 63 кг
Владимир Дубов – свободен стил, 57 кг
Борислав Новачков – свободен стил, 65 кг
Георги Иванов – свободен стил, 74 кг
Михаил Ганев – свободен стил, 86 кг
Любен Илиев – свободен стил, 125 кг
Даниел Александров – класически стил, 75 кг
Николай Байряков – класически стил, 85 кг
Елис Гури – класически стил, 98 кг

Гребане

Георги Божилов – двойка скул мъже
Кристиян Василев

Джудо

Ивайло Иванов – 81 кг
Янислав Герчев – 60 кг

Кану каяк

Мирослав Кирчев – К1 1000 м
Ангел Кодинов – С1 1000 м и 200 м

Колоездене

Стефан Христов – шосе

Лека атлетика

Ивет Лалова-Колио – 100 м, 200 м
Силвия Дънекова – 3000 м с препятствия
Мирела Демирева – скок височина
Габриела Петрова – троен скок
Милица Мирчева – маратон
Радослава Мавродиева – тласкане гюле
Георги Цонов – троен скок
Румен Димитров – троен скок
Тихомир Иванов – скок височина
Георги Иванов – тласкане гюле
Митко Ценов – 3000 м с препятствия

Модерен петобой

Димитър Кръстанов

Плуване

Нина Рангелова – 200 м св. стил /А норматив/ 100 м свободен стил
Венцислав Айдарски – маратон
Александър Николов – 100 м свободен стил

Спортна стрелба

Антоанета Бонева – 25 м пистолет, 10 м въздушен пистолет
Антон Ризов – 10 м въздушна пушка, 50 м пушка три позиции и 50 м пушка легнал
Самуил Донков – 10 м въздушен пистолет, 50 м пистолет

Тенис

Григор Димитров – сингъл
Цветана Пиронкова – сингъл

Фехтовка

Панчо Пасков – сабя

Художествена гимнастика

Михаела Маевска – ансамбъл
Ренета Камберова
Любомира Казанова
Цветелина Найденова
Християна Тодорова
Невяна Владинова – индивидуално

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст