Фалитите в България спадат за втора поредна година

Πoлитичecĸитe пpoцecи в Typция щe имaт oтpaжeниe въpxy няĸoлĸo вaжни иĸoнoмичecĸи acпeĸтa

Фалитите в България спадат за втора поредна година, а основна заслуга за това оказва оказват стабилното състояние на пазара на труда, намаляващата безработица и увеличените доходи, които водят до възстановено търсене на вътрешния пазар и най-вече крайното потребление, което също нараства.

За 2015 година несъстоятелността в страната е отчела спад от 8.1% в сравнение с 23% за 2014-а. Тази положителна тенденция се отнася и за почти всички държави в Централна и Източна Европа, където общият спад е 14%. Първенец в това отношение е северната ни съседка Румъния с близо 50% спад.

Тези и други данни и перспективи бяха открити в доклада за несъстоятелността на страните от Централна и Източна Европа, изготвен от един от световните лидери в кредитното застраховане – "Кофас Груп".

„В страната ни ситуацията по отношение на несъстоятелността определено се подобрява, причина за което са по-благоприятните икономически условия. Това обаче не бива да ни успокоява напълно напълно, тъй като, рисковете в европейски и в световен мащаб нарастват и регионът трудно може да остане изолиран от тази тенденция. Колкото до 2015 година, в нея се отчита фалитът на КТБ и това всъщност е най-значимият случай за този период“, сподели управителят на „Кофас“ за България – Милена Виденова при представянето на данните. По думите й очакванията за 2016-а са за продължаващо намаляване на несъстоятелността в страната с около 2.3%.  

Според докладът обаче, рисковите сектори в българската икономика остават и едни от най-ключовите. В сектор строителство 46% от фирмите изпитват финансово затруднение, а 27% от търговците на едро и дребно също изпитват силна нужда от финансиране.  Като основни причина за това проучването извежда високите нива на задлъжнялост, секторната цикличност, лошото  управление на ликвидността и по-малките възможности за финансиране.

От друга страна добрите сектори или секторите с нисък риск от фалит са: ИТ сектора, Фармацевтичния сектор, производството на машини и оборудване и  социалните дейности.

Ситуацията в България през 2016 година не е много по-различна. Броят

на компаниите обявени в несъстоятелност за периода 01.01-30.06.2016 г. е 245, спрямо 346 за същия период на  2015 г., което представлява спад с 29%, а откритите нови производства по несъстоятелност са за 252 компании спрямо 307 за първите 6 месеца на 2015 г., което е спад с 18 на сто.

Като част от региона на Централна и Източна Европа България се радва на подобен икономически климат, на какъвто и нашите съседи, макар според проучването да изоставаме от някои от тях особено от Хърватска, Румъния и Унгария.

Най-значителен спад във фалитите отбелязва съседна Румъния  – с около 50% за 2015 година. Експертите от „Кофас“ извеждат като основна причина нововъведения закон за фалитите, подобрението в строителния сектор и в бизнеса с публични услуги.

Чехия също отбелязва стабилни резултати. Те отчетоха впечатляващ ръст на БВП от 4.2% през 2015 г., а прогнозите са и за ръст от 2.4% през настоящата. В страната се наблюдава увеличаване на несъстоятелността от 8.7 процента, но предвид растежа на икономиката можем да заключим, че засилването на конкуренцията е основна причина за това.  

В Унгария фалитите намаляват с 44% спрямо 2014 г. най-вече заради административно премахване на неактивни дружества. Там подобреното търсене от вътрешния и от външния пазар води до намаляване на случаите на несъстоятелност най-вече в секторите Здравеопазване, образование и електроника и компютри.

Изключение от общата позитивна картина, очаквано е Украйна, която отбелязва ръст на несъстоятелността с 20.8%. Според доклада компаниите в страната страдат от неблагоприятни бизнес условия и спад в потребителското търсене, а като основна причина може да се посочи рецесията в резултат на конфликта с Русия.

Все пак от проучването прогнозира спад на фалитите в региона на Централна и Източна Европа с 5.3% към края на настоящата година, макар последните събития във Великобритания, Франция и Турция да пишат друг сценарии.

„Това, което се случва в съседна Турция с неуспешния опит за преврат ще има последици не само в геополитически аспект, но и в икономически“, сподели управителят на „Кофас“ за България Милена Виденова.

По думите й това, което се очаква в чисто политически план е позицията на президента Ердоган да се затвърди и да има опити за нови промени в конституцията. Другият риск, който може да се реализира, е да има напрежение в отношенията със САЩ поради искането за екстрадиране на Фетхуллах Гюлен. Освен спад в туризма, който вече се наблюдава вследствие на терористичните атаки в страната, последствия може да има и върху курса на лирата заради обвързаността ѝ с долара, както и върху отлива на инвестиции и на капитал, допълни тя.

„70% от задълженията в страната са деноминирани в долари, което е един доста висок процент, а това ще даде отражение върху тяхното обслужване и върху конкурентоспособността на компаниите“, каза още Виденова.

Според нея по отношение на икономиката има още два аспекта, върху които може да има последствия – вносът на суровини и земеделският сектор.

Относно негативния ефект върху българската икономика, управителят на „Кофас“ коментира, че за страната ни ще има отражения, ако в Турция се въведат капиталови рестрикции. Виденова допълни, че риск за България съществува риск, тъй като в страната ни има сериозно присъствие на турски инвеститори,а Турция е един от основните ни икономически и търговски партньори.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст