Делото за кървавия атентат на летище "Сарафово" на 18 юли 2012 г. е пред старт, след като тази седмица Окръжната прокуратура – Бургас, внесе обвинителния акт в Специализирания наказателен съд. Както вече е известно, на подсъдимата скамейка би трябвало да седнат Мелиад Фарах – австралийски и ливански гражданин, и Хасан ел Хадж Хасан с канадско и ливанско гражданство. Те са обвинени, че в периода 28 юни – 11 юли 2012 г. като съучастници са помагали на атентатора Мохамед Хасан ел Хюсейни, който се взриви на паркинга пред сградата на летището и заедно със себе си погуби шестима души.
В акта се казва, че двамата са действали с цел да създадат смут и страх за личната неприкосновеност и сигурност на територията на България. Документите по делото са в 80 тома, свидетелите са 170 души, експертизите по случая са над сто. Главният прокурор Сотир Цацаров заяви при внасянето на обвинителния акт, че Фарах и Хасан са с обвинение за съучастие и помагачество към тероризъм, няма трето обвинение. "В крайна сметка може да се търсят данни, които са изцяло оперативни, които да бъдат свързани с логистика, осъществена и от други лица, но за да влезем в съда, трябва да влезем с категорични доказателства. Не може по отношение на други лица, а такива не се изключват, да се влезе само с разузнавателна информация. В случая ние сме ограничили кръга само до лицата, за които можем да докажем със средствата на наказателния процес, стремейки се към осъдителна присъда – тяхното участие", обясни Цацаров.
Въпреки това двамата обвиняеми няма да присъстват в съда, защото от тях няма и следа. Установено е, че в периода 28 юни – 18 юли 2012 г. Фарах и Хасан са били в Русе, Варна и Несебър, к.к. "Слънчев Бряг" и в Равда. Мелиад Фарах и Хасан Ел Хадж Хасан са възпитаници на Ливанския международен университет в Бейрут, където са направили и фалшивите си документи за самоличност. Засечен е трансфер на пари от "Хизбула", които са били изтеглени от банкомат в Несебър от 34-годишния Мелиад Фарах. Свързваният с военното крило на групировката австралиец е осигурил бомбата и логистичната подкрепа за атентата на бургаското летище.
Съдбата на делото за атентата в летище "Сарафово" се разви в контекста на дискусия за радикалния ислям, организирана от "Патриотичния фронт" в Народното събрание. Не кой да е, а самият главен прокурор Сотир Цацаров отрече твърдението, че у нас няма радикален ислям. Това се случи по време на дискусията и повод бе делото за проповядване на радикален ислям в Пазарджик, в което подсъдим е Ахмед Муса и 13 негови последователи. Проблемът с исляма в България е видим през съдебните процеси в Пазарджик, заяви Цацаров. Според прокуратурата от ноември 2013 г. до ноември 2014 г. Муса е проповядвал чрез Фейсбук, организирал е издаването на книгата "Науакиду`л Ислям" (Вероотстъпване) и е произнасял проповеди в джамията "Абу Бекир" в ромската махала в Пазарджик. В социалната мрежа Муса е публикувал снимка на фона на знамето на "Ислямска държава". Имамите бяха задържани при две последователни акции на ДАНС през 2015 година. При обиските бяха открити видеоматериали, рекламиращи дейността на "Ислямска държава", бяха иззети символи на терористичната организация, както и литература с призиви за война срещу неверниците.
Муса вече беше осъден веднъж за проповядване на радикален ислям. Но както каза Цацаров, "това, че един наказателен процес е приключил, не означава, че ситуацията е овладяна. Има множество факти, че тези действия и идеи намират своята почва", обяви обвинител №1. В тази връзка Цацаров подкрепи предложението на патриотите за промяна в Наказателния кодекс, която да позволи ефективно противодействие на радикалния ислям. Според главния прокурор темата за това явление се повдигала много предпазливо. В същото време Цацаров подчерта, че радикалният ислям не е единственият източник на тероризъм. "Ислямът не е радикален сам по себе си, т.е. знак на равенство между ислям и радикален ислям няма", уточни той.
Въпреки това е необходима законодателна инициатива, която да даде ясно определение на това какво е радикален ислям. Според главния прокурор са необходими и промени в Закона за вероизповеданията, тъй като досегашният начин за регистрация на вероизповеданията не е добър. Нужно било по-засилено участие на държавата в този процес – в лицето на Дирекция "Вероизповедания". Законът за противодействие на тероризма също е необходим, подчерта Цацаров. Процесите в Пазарджик доказаха, че твърденията ни са верни, тези хора са с обвинение в проповядване към война, заяви той по време на дискусията.
Шефът на ДАНС Димитър Георгиев също защити проектозакона за тероризма. Ако бъде приет, ДАНС ще получи възможност за по-бърза реакция в някои сфери на дейност. Според него радикалният ислям е нещо ново за нас и представлява голям риск. Радикализацията ставала и чрез социалните мрежи, не само скрито по тайни и конспиративни методи. Агент №1 посочи, че маргиналните групи в обществото ни са основният риск от радикализиране. Това става на основата на финансова зависимост, разкри Георгиев.