Има опасност България да загуби 237 242 399 евро по всички оперативни програми и Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г., според направения реалистичен анализ за финансовото изпълнение до момента. Това обяви заместник министър-председател и министър по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев в писмения си отговор до депутатът Слави Бинев.
Дончев поясни, че средствата представляват 2.5% от общия бюджет на програмите, допълвайки, че основните причини, които могат доведат до риск от загуба на средства са свързани с недостатъчното реалистично планиране на проектите, което води до забавяне на изпълнението и съответно разходването на средствата. Сред другите причини са дългата подготовка на големите инфраструктурни проекти и продължителни разрешителни, както и отчуждителни процедури, забавянето на сключването на договори в някои сфери и незавършили структурни реформи. Не на последно място Дончев отбеляза незадоволителното качество на физическото изпълнение, водещо до забавяне на верификацията.
Министър по европейските фондове опроверга тезата, че загубата на средствата се дължи на пропуски в системата за управление и контрол. Той подчерта, че автоматичното освобождаване по своята същност е механизъм за финансова дисциплина, възприет, за да се гарантира правилното планиране и своевременното разходване на бюджета на Европейския съюз и няма нищо общо с установяването на злоупотреби.
Заместник министър-председателят обяви, че за настоящия програмен период е въведена законова регламентация на основните процеси, като по този начин се осигурява предсказуемост на средата и се определя ясно институционалната рамка и основните взаимоотношения, като между органите в системата за управление и контрол, така и между тях и бенефициентите. С промени в правната уредба е уредено повечето от процесите да се извършват по електронен път, като по този начин ще се съкратят сроковете и ускори изпълнението на основните дейности по управление и контрол на проектите.
Следствие на приложените промени в законовите и подзаконовите нормативни актове и регламенти, е отчетено, че за първите две и половина години от началото на периода по програмите са обявени 144 процедури за набиране на проектни предложения на стойност 11 млрд. лева. По тях вече са подадени над 10 300 проектни предложения на обща стойност 11 млрд лв.
До края на 2016 г. предстои отваряне на още 56 схеми на стойност 2 млрд. лв. Сключените договори за БФП са на стойност над 3 млрд. лв., или почти 20% от бюджета на програмите, което показва, че темпото през този период е значително ускорено, обобщи Дончев.