Искрицата надежда, че ще може да пласираме реакторите за АЕЦ "Белене" в Иран, угасна по-бързо, отколкото и управляващите бяха очаквали. В началото на седмицата – само няколко дни след официалната българска визита в древна Персия, стана ясно, че ръководителят на Организацията за атомна енергетика в Ислямската република Али Акбар Салехи e заявил, че страната му не смята да купува от България реактори за АЕЦ.
"Появилите се съобщения за някакви съществуващи намерения на Иран за придобиване от България на реактори за АЕЦ "Бушер" изобщо не отговарят на действителността поради тази причина, че реактори "втора ръка" просто няма. България планираше строителство на АЕЦ със съдействието на Русия, но този проект бе спрян поради финансови проблеми. Сега българската страна е готова да предложи някакво оборудване по напълно приемлива цена. Ние проучваме това предложение", е казал Салех.
В бързия отказ, разбира се, се усеща и дългата руска ръка, тъй като ръководителят на Организацията за атомна енергетика на Иран изразява надежда, че още през тази година Русия ще започне изграждането на II и III енергийни блока на АЕЦ "Бушер". "Всички дейности по подготовката и съгласуването на този проект са изпълнени – изтъква той – останаха да се решат някои финансови въпроси." Само ден след това изказване Русия побърза да развърже кесията за енергийни проекти зад граница. На Техеран бе предоставен държавен кредит от 1.2 млрд. евро. Очаква се сумата да покрие 85 на сто от строителството на централите, като парите се отпускат за срок от пет години при лихва 2.77 процента годишно. Иран получава и още един кредит – за 1 млрд. евро, при същите условия за електрификация на жп участък с дължина 495 километра.
За финансирането на изграждането на бангладешката АЕЦ "Руппур" Кремъл отпуска заем до 11.38 млрд. долара. Той ще покрие до 90% от дейностите по строителството й между 2017-а и 2024-а. Парите ще бъдат връщани в продължение на 20 години на равни шестмесечни вноски.