Нова еконорма вдига цената на бензина?

Бензин бензиностанция

В бедна държава като България екологията често се отразява повече на джоба на потребителите, отколкото на състоянието на околната среда. Това шофьорите го знаят най-добре – високи екотакси и скъпи ремонти на филтрите за твърди частици и клапаните за рециркулация на изгорелите газове. През седмицата обаче разбрахме, че заради еконормите бензиностанциите ще имат още един повод да натоварят с няколко стотинки крайната цена на горивата. Министерството на околната среда и водите съобщи, че до 31 декември 2016-а всички те трябва да бъдат оборудвани със система за улавяне на бензиновите пари. От бранша твърдят, че големите вериги отдавна са започнали да привеждат обектите си в съответствие с новите изисквания, но все още не навсякъде са инсталирани необходимите уреди. А откъде ще се набавят парите за тези инвестиции, е повече от ясно на всички.

Системата ще включва оборудване, предназначено за улавянето на бензиновите пари при зареждането на моторните превозни средства в бензиностанция, и резервоар, който ще съхранява тези пари. Допустимо е след това те да се връщат към бензиноколонката за нова продажба. С други думи, ще плащаме двойно. Междувременно агенция "Блумбърг" публикува анализ за цените на горивата в различните държави. Според него България е на 22-ро място сред 61 страни по цена на бензина тип А -95. Но по достъпност сме чак на 52-ра позиция. При среден дневен доход от 33.58 лв. българинът трябва да отдели 5.6% от него, за да си позволи един литър бензин. По-зле от нас са само Индия, Пакистан, Филипините, Нигерия, Египет, Южна Африка и Тайланд. За сравнение, в Западна Европа харчат едва около процент от дневното си възнаграждение за литър бензин.

Екологията обаче изисква жертви. Съгласно проучване на Европейската комисия основен източник на бензен, признат за канцерогенно вещество от Световната здравна организация, са тютюневият дим, бензиновите пари и отпадъчните газове от автомобили. Най-голям дял – 75-80% от тези източници, има въздействието на бензиновите пари при зареждането на автомобилите. Концентрацията на бензен в района на една бензиностанция може да надвиши от 7 до 10 пъти средногодишната норма за опазване на човешкото здраве, определена от Директива 2008/50/ЕО.

"При установяване от компетентния орган (Регионалните инспекции по околната среда и водите) на несъответствие с изискванията след 31 декември 2016 г. законодателството предвижда на операторите да бъдат налагани имуществени санкции, съгласно Закона за чистотата на атмосферния въздух и принудителни административни мерки", изтъкват от екоминистерството.

Наред с това през седмицата депутатите приеха на второ четене промени в Закона за данъка върху добавената стойност, според които при търговия с течни горива ще се изисква обезпечение пред Националната агенция за приходите. То ще е в размер на 50 хил. лв. и ще се дава, когато извършените доставки са за над 25 хил. лева. Така, според мнозинството в парламента, ще се гарантира ефективно събирането на вземанията в бюджета за ДДС. Нищо че е парадоксално за бензин примерно на стойност 26 хил. лв. да се плаща обезпечение от 50 хиляди. 

Режимът ще се прилага за търговците на течни горива, както и за тези в данъчните складове и за посредниците. Законопроектът предлага механизъм, съгласно който задължително ще се предоставя обезпечение в пари, държавни ценни книжа или неотменяема банкова гаранция за срок от една година.Мартин Димитров (Реформаторския блок) прогнозира, че заради новите изисквания над 160 фирми ще престанат да съществуват. Емил Димитров от Патриотичния фронт, който е и бивш шеф на митниците, обаче защити промените с думите: "Искате да продавате горива, продавайте! Ама може ли да си ги обявя днеска за вчера, ама може ли да не слагам депозит, ама може ли и банката да не ми го гарантира и може ли ако утре фалирам или изчезна и нарочно си закрия фирмата, никой да не е виновен.Това ли е добрата пазарна среда?".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст