Лекарите скочиха за шопинг туровете

Българският лекарски съюз реагира остро на информацията, огласена от лидерката на пациентската организация "Заедно с теб" Пенка Георгиева, която уличава джипитата, че изписват определени лекарства срещу екскурзии до екзотични дестинации. От съсловието заявяват, че българските лекари са ангажирани с лечението на своите пациенти и се интересуват от резултатите при приложението на съответните медикаменти. "Наличието на брошура с предложения за екскурзия срещу определен брой изписани опаковки означава, че съответната фармацевтична фирма предлага неетични практики и следва да бъде санкционирана – се казва в изявлението им. – Това съвсем не предполага, че предложението е прието, а още по-малко – изпълнено. Ако все пак има такова укорително поведение, макар и в единични случаи, ръководството на Българския лекарски съюз (БЛС) винаги е заявявало, че подобни практики, деформиращи медицинското изкуство, трябва да бъдат, първо, доказани, а след това – санкционирани, и накрая обявени в публичното пространство."

Организацията допълва, че недоказани обвинения към всички български лекари въз основа на случайни "находки" дискредитират авторитета на професията, правят успешното лечение невъзможно и нанасят непоправими беди в системата на здравеопазването. А огорчението от незаслужени обвинения било най-мощният стимул на мнозина колеги за решение, което води до Терминал 2. Лекарите поискаха незабавно извинение.

Да припомним, че Пенка Георгиева разбуни духовете, като огласи ценоразпис, сниман в кабинета на общопрактикуващ лекар. От него се вижда, че екскурзия до Санкт Петербург коства на джипи от Варна изписването на 3000 опаковки медикамент, шопинг тур до Загреб, Венеция и Милано е на цената на 800 броя опаковки, а круиз по Дунав струва 1000 опаковки. За екскурзия до Дубай се искат изписани 2500 опаковки, а до Мексико – 5000.

Георгиева уточни, че фирмата, която предлага екскурзиите, продава у нас предимно медикаменти за сърдечносъдови заболявания и диабет. "Когато общопрактикуващият лекар иска да отиде на тези екскурзии, той трябва да изпише определен брой опаковки. И тогава започва една замяна на медикамента, неоправдана, без да е необходимо за пациента, с подходящата, която ще изпрати лекаря на екскурзия. Това е изключително рисково за здравето на пациента, тъй като хипертонията, диабетът, а и други заболявания, които са предмет на тези сигнали, трябва да бъдат лекувани според медицинските стандарти, а не според това дали искаш да отидеш на Камчатка, на шопинг тур в Италия или на винен тур", коментира тя. По думите й машинацията е една и съща, фирмите различни, а самите медицински представители се оплаквали на колеги, че трябва да работят и в събота, и в неделя, за да броят амбулаторните листа от кабинета на джипито, за да могат да отчислят ваучера за екскурзия.

Лекари в здравните форуми обаче изразиха съмнение, че цитираните данни са реални. "Ако един лекар прави средно около 4000 прегледа на година, как може да изпише 6000 опаковки при контингент от 0 до 100-годишна възраст, от който едва 5% имат заболяването, за което се отнася този медикамент", пита медик и изчислява, че за тази работа трябват седем-осем години. Но преди около месец стана ясно, че през 2015-а около една трета от българските лекари са били спонсорирани от фармацевтични компании за участие в научни конференции и симпозиуми с 21 млн. лева. Медиците са получили директно 14 млн. лв., а 7 млн. лв. са разпределени през здравни организации и НПО-та. Други 150 млн. лв. пък са отишли за тези, които провеждат клинични изпитвания. Участието в научни конференции дава на лекарите определен брой точки, като Българският лекарски съюз изисква от тях за три години да съберат поне сто. Ако лекарят няма възможност да плаща посещения на конференции и симпозиуми, може да подаде молба за спонсорство към фармацевтична компания. Официалните форми на спонсорство, подлежащи на оповестяване, са разходите за регистрационни такси, път и престой на международни медицински конгреси, хонорари за изнасянето на лекции, за консултации, както и участието в клинични изпитвания.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст