Симеон Сакскобургготски е човек с огромен авторитет навън, а това е нещото, което е необходимо на България.
Ако бяхме в период на военни действия или пък някакви вътрешни размирици, тогава по-отива един генерал да застане начело на президентската институция.
Бойко Борисов е един много деен, активен човек, той е много подходящ точно за премиер, отколкото за президент.
Тези, които се кандидатират, трябва да са наясно, че ще понесат доста помия върху себе си.
Голяма част от политическите сили нямат достатъчно убедителни фигури, които да могат да се наложат като евентуални кандидати за поста на държавния глава.
Проф. Герджиков, изненадахте ли се, че и леви, и десни ви номинираха за евентуален кандидат-президент? Как си го обяснявате?
– Вярно е, че съм изненадан, защото не съм проявявал никаква активност от моя страна за подобно нещо. А как си го обяснявам? Обяснявам си го с това, че голяма част от политическите сили нямат достатъчно убедителни фигури, които да могат категорично да се наложат като евентуални кандидати за поста на държавния глава. И са видели в мое лице една, бих казал, компромисна фигура, която е повече или по-малко равно отдалечена от политическите полюси, балансиран човек. Затова са ме приели като някакъв възможен вариант.
Вие няколко пъти казахте, че бихте се кандидатирали само като вице на Симеон Сакскобургготски. Но той също неколкократно заяви, че вече му е минало времето за това. Да тълкуваме ли вашия отговор като елегантен отказ на тези номинации, за които стана дума?
– Аз ще избистря тези дни моята позиция по въпроса. Продължавам да храня, макар и изключително слаба надежда, но още не е угаснала съвсем, за номинацията на Симеон Сакскобургготски, защото действително той е човек с огромен авторитет навън, а това е нещото, което е необходимо за България. И това би бил един чудесен ход на големите политически сили, ако съумеят да се обединят в това виждане. Тогава той би се съгласил – това е моето дълбоко вътрешно усещане – ако получи една недвусмислена, категорична подкрепа от големите политически сили.
Тоест вие предлагате ГЕРБ, БСП, ДПС и други да имат само един кандидат – царя?
– Точно така. Още повече, че в конституцията ни, чл.91, ал.1, е казано, че президентът олицетворява единството на нацията. А партиите сами по себе си не олицетворяват това единство, тъй като политическата партия е парче, част от обществото, което защитава свои икономически, социални и т.н. интереси. Следователно, ако сме надраснали теснопартийното мислене, би трябвало да погледнем по-широко, за да имаме държавен глава, който наистина да обединява нацията, а не да я разединява.
Да, но освен характеристиката на обединител Бойко Борисов прибави и други – да е силна личност, да може да тропа с юмрук по масата, когато трябва. Струва ми се, че г-н Сакскобургготски няма да се справи с това?
– Да, той не е силен в тропането нито с юмрук, нито с крак. И от тази гледна точка не отговаря точно на тази характеристика.
Не ви ли се струва, че вашата мечта е утопична, меко казано?
– Аз съзнавам, че има известна утопия в това. Но така или иначе съм длъжен да го споделя.
Все пак, ако партиите в Реформаторския блок, които още обсъждат седемте номинации, между които и вашата, се спрат на вас и ви поканят на разговор, как ще реагирате?
– Доколкото знам, те са намислили да правят социологическо проучване. И първите трима от това проучване да бъдат привикани на разговор. Такъв няма да се състои от моя страна, защото аз не бих откликнал на подобно нещо. Ако те решат, че аз съм достоен за техен кандидат, е втори въпрос. Но това да се съберем там, да ни препитват – трябва просто да са наясно, че няма как да се случи.
Какъв, според вас, трябва да бъде профилът на десния кандидат?
– Той във всички случаи не трябва да бъде крайно десен. Това е едното. Трябва да бъде умерен, тъй като нито крайно дясното, нито крайно лявото е потребно за профила на държавния глава. Именно тази равна отдалеченост от полюсите за мен е едно от основните изисквания за държавния глава. Той не трябва да бъде краен в нито една от посоките.
Сред номинираните в момента от Реформаторския блок, без вас, виждате ли такава личност?
– Да ви кажа, не съм се и замислял достатъчно дали бих видял такава фигура сред останалите шестима номинирани.
В момента не виждане такъв?
– Не виждам като че ли категорично откроен такъв кандидат.
Какво мислите за ген. Румен Радев, който се очертава все повече като кандидатура на левицата за президент?
– На пръв поглед това изглежда като силен ход. Но не знам дали профилът на бъдещия държавен глава трябва да бъде свързан именно с един до вчера действащ генерал от много висок ранг, на много висока позиция. Това като че ли придава един друг оттенък на държавния глава. Едва ли той е подходящ в такъв период.
Ако бяхме в период на военни действия или пък някакви вътрешни размирици, тогава по-отива един генерал да застане начело на президентската институция. Но в това положение на България като членка на Европейския съюз, самата концепция за генерал леко ме смущава. Може и да не съм прав. Но така или иначе това е моето виждане.
Но неговата номинация се обяснява именно със сложната международна обстановка – това, което става в Турция, терористичните атентати в европейски държави. От тази гледна точка може би има някаква логика?
– Разбира се, че може да се намери някаква логика. Но да не забравяме, че и министър-председателят ни е генерал. Така че сякаш много генерали ще станат начело на държавата. Остава и председателят на Народното събрание да направим генерал, за да бъде картината пълна.
Като споменахте министър-председателя, смятате ли, че Бойко Борисов ще бъде кандидатурата на ГЕРБ за президент? Все по-упорито се говори за това, а и неговите думи и действия навяват мисли в тази посока.
– Не го изключвам. Той самият, предполагам, че не е решил още вътрешно в себе си дали да предприеме този ход. Така си мисля аз. Не знам дали това ще е добре за самата партия ГЕРБ. Според мен той стои най-добре на тази позиция, на която е, защото все пак трябва да сме наясно, че основните лостове за управление на държавата са в ръцете на министър-председателя, а не на президента. Президентът няма изпълнителна власт. Това не е американският, френският или руският президент.
Българският държавен глава има сравнително ограничени функции във вътрешно-политически план. Той е лице на държавата навън. И е по-важно как изглежда тя в негово лице. И няма толкова силни лостове, както един министър-председател. От тази гледна точка, като имам предвид, че Бойко Борисов е един много деен, активен човек, той е много подходящ точно за премиер, отколкото за президент.
Все пак, според вас, Борисов става ли за президент?
– Как да ви кажа? Като се има предвид, че изборът не е безкрайно голям, не бих го изключил като възможност. Какво значи да не става? Той е доказал, че може да се справя с много задачи. Така че не бих казал, че не става.
Как ви се струва кандидатпрезидентската двойка на патриотите – Красимир Каракачанов и Явор Нотев?
– Чудесно познавам Явор Нотев, той е един великолепен юрист, много балансиран човек. Каракачанов е отявлен патриот, с много ясно изразен патриотичен профил. От тази гледна точка те внушават доверие като една двойка. Но се съмнявам, че биха събрали достатъчно гласове.
Защо? Не смятате ли, че в момента националистическите чувства сред българите се засилват именно поради международната обстановка и страха от бежанците?
– Вярно е, че се засилват, но не знам дали до такава степен, че да могат кандидатите на патриотите да спечелят чак толкова голям електорат.
Как ще изглежда предстоящата предизборна кандидатпрезидентска кампания?
– При всички случаи закъсняла. Това е първата характеристика. Второ, ще бъде такава, каквато е обикновено при нас – с много удари под кръста, с вадене на компромати. Там сме силни, ще го покажем за пореден път. Тези, които се кандидатират, трябва да са наясно, че ще понесат доста помия върху себе си.
Ще има ли предсрочни парламентарни избори след президентските, който и да спечели?
– Много упорито се говори, че след президентските избори ще влезем в предсрочни, вероятно напролет следващата година. Аз лично не съм склонен да мисля така. Това, което съм по-сигурен, е, че няма да е добре за България. Ние нямаме нужда от предсрочни избори. Имаме нужда от повече стабилност, а тя не се получава с предсрочни избори.
Но ако Бойко Борисов стане президент, ще възникне въпрос за премиерския пост.
– Ако стане президент, това не налага автоматично предсрочни избори. Народното събрание просто избира на мястото на напусналия нов премиер.
Обаче, ако той не спечели този вот, сам каза, че ще предизвика предсрочни избори, защото това ще означава, че народът си е променил мнението кой да го управлява.
– Това вече е негова воля. Аз уважавам неговото разбиране по този въпрос. В такава конфигурация този вариант е възможен и аз не го изключвам.
Огнян Герджиков е роден на 19 март 1946 г. в София. Завършва юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Специализира във Виенския университет и в хамбургския институт „Макс Планк“. Професор по търговско право в Софийския университет. Председател на 39-ото Народно събрание. Избран е за депутат от НДСВ и в 40-ия парламент. Носител на орден "Стара планина".