Дали българският премиер е прихванал някои номера от Жан-Клод Юнкер, или председателят на Европейската комисия имитира Бойко Борисов? А може би и едно и другото е вярно. Защото и двамата, наричащи се един-друг големи приятели, са истински виртуози в политическите премятания. Бойковите салта си ги знаем добре. Но тази седмица разбрахме, че и Юнкер се е засилил за подобен скок. Ръководената от него Еврокомисия е предложила нови правила, които коренно променят идеята за безплатен роуминг при използването на мобилните мрежи след 15 юни 2017 година.
Както е известно, следващото лято разговорите в ЕС през мобилни телефони, пращането на SMS-и и сърфирането в интернет трябва да се таксуват според плана на съответния потребител, без да се начисляват допълнителни такси за роумниг. Тази регулация се очаква с огромно нетърпение от десетки милиони европейци, които редовно пътуват из общността, както и от всички, които прекарват ваканциите си зад граница. Българите например се надяват догодина да използват смартфоните си в Гърция, така както и в България. В Брюксел обаче са възникнали опасения, че гражданите ще започнат да злоупотребяват, като избират най-изгодните оферти от мобилните оператори сред всички страни членки, което в крайна сметка ще доведе до дисбаланси на различните пазари и може да остави без клиенти някои телекоми в държавите с по-висок стандарт. С това еврочиновниците обясняват идеята си да въведат система, която защитава приходите на телекомуникационните фирми.
Казано най-общо, от 15 юни 2017-а роумингът в Европейския съюз ще отпадне, но не изцяло, а само за период от 90 дни на година. През тези три месеца потребителите ще заплащат в роуминг една и съща цена за разговори, SMS-и и мобилен интернет, както по националните си тарифи. След което обаче ще им се начислява допълнителна такса. Макар размерът й да не е окончателно одобрен, се предполага, че тя няма да е повече от 4 евроцента на минута разговор, 1 цент на SMS и 0.85 цента на мегабайт интернет. И тъй като не се очаква всеки да започне да си записва колко точно дни е бил в чужбина и да пресмята колко още безплатен роуминг има, операторите ще бъдат задължени да изпращат известия на потребителите при изчерпване на лимитите им.
Важният въпрос в случая е много или малко са предложените 90 дни? Изчисленията на Брюксел показват, че средният европеец прекарва под три месеца в чужбина за почивка, командировка и други пътувания. Ето защо Еврокомисията смята, че промените няма да засегнат обикновените граждани, а само тези, които са решили да злоупотребят. Само че не е точно така. На първо място, има условие клиентите да се включват към домашната си мрежа поне веднъж на 30 дни, което означава, че не могат току-така да останат три месеца зад граница. Изравняването на тарифите за роуминг с тези за вътрешна употреба ще остане мираж и за хората, които живеят и учат за по-дълъг период в друга държава от общността. Например студентите, които се обучават с европейски средства по програмата "Еразъм", ще са принудени да си купуват нова SIM-карта, тъй като сроковете на техните специализации обикновено са шест месеца. Единствено живеещите в пограничните райони и тези, които пътуват в чужбина само за ден и после отново се връщат в държавата си, ще могат да се възползват най-пълно от отпадането на роуминга. Това е така, защото ако даден потребител ползва роумниг по-малко от 24 часа в денонощието, времето му няма да се приспада от допустимите 90 дни. С други думи, системата ще позволява всеки ден да използваме за по няколко часа чуждестранната мрежа, без да отнемаме от лимита си. Единственото, с което ще е необходимо да се съобразяваме, са ограниченията на вътрешните абонаментни планове. Щом според тях разполагаме с 500 минути за разговори, толкова ще е лимитът ни и зад граница. Иначе операторите ще бъдат задължени да предлагат еднакво качество на услугите, включително и скорост на пренос на данни както на територията на държавата, в която работят, така и когато абонатите им се намират навсякъде в Евросъюза.
Колкото до предплатените SIM-карти, които в някои страни са значително по-евтини, Европейската комисия предлага използването им в роуминг да става само след изпълнението на определено условие. Те първо трябва да се ползват в страната на покупката и чак след достигането на определена сума да им се разреши функциониране и в чужбина.