Неразкритите обири за милиони

клм

Ограбването на американската телевизионна звезда Ким Кардашиян в парижката й резиденция още веднъж показа, че едно престъпление може да е успешно и без да има сложен сценарий. Просто крадците са влезли преоблечени като полицаи и са задигнали бижута за 9 млн. долара. Криминалистиката познава и други подобни случаи на грабежи за милиони, извършени по учудващо прост и безшумен начин.

По време на дългия Великденски уикенд през април 2015-а, когато всички търговски обекти са затворени, петима възрастни британци се промъкнали в асансьорната шахта, водеща към хранилище на благородни метали и скъпоценни камъни в т. нар. квартал на ювелирите" Хатън Гардън" в Лондон. Оттам  те успели да прокопаят тунел до помещението със съкровищата, а после най-спокойно го обрали. Отначало откраднатото се оценявало на 200 млн. паунда. После обаче се изяснило, че "лошите дядовци", както ги кръстиха таблодите, са отнесли злато и скъпоценни камъни за "скромните" 14 млн. паунда.

Въпреки че престъплението било добре обмислено, крадците си нямали понятие как да прикрият следите и много скоро били заловени. Издали ги автомобилите, пътуванията с метро и телефонните разговори – всичко, което полицията може да проследи с помощта на съвременните технологии. Организаторите на грабежа – 75-годишният Джон Колинс, 61-годишният Дени Джоунс и 67-годишният Тери Пъркинс, получиха по седем години затвор. А 76-годишният им съучастник Браян Райдър така и не можа да застане пред съда заради получения втори инсулт. Но досега полицията е успяла да открие откраднати скъпоценности само за 4 млн. паунда. Което означава, че след като напуснат затвора (според британското законодателство участниците в грабежи имат шанс да излязат на свобода след изтичане на две години), пенсионерите ще могат да прекарат охолно остатъка от дните си на някой далечен топъл остров.

През февруари 2013-а други крадци приели съвсем буквално надписа "Добре дошли в Европа" на летището в Брюксел. Въоръжени, облечени с полицейски униформи и с маски на главите, те нахлули в аеропорта с два автомобила и пробили дупка в оградата му. След което нападнали фургон на компанията Brinks, от който тъкмо товарели диаманти на пътнически самолет на Swiss Airline. Престъпниците принудили служителите да отворят товарния сектор на самолета и задигнали вече пренесените контейнери със скъпоценности. Обирът бил осъществен само за 20 минути – без нито едни изстрел, а пътниците дори не разбрали какво се е случило. По някаква причина системата за сигурност на летището не проработила и крадците изчезнали през дупката в оградата. Плячката им бе оценена на 50 млн. евро. Засега полицията не е открила извършителите, а само опожарения им автомобил.    

На 28 юли 2013-а въоръжен с пистолет бандит, чието лице било закрито с бейзболна шапка и шал, влязъл в хотел Carlton, разположен на крайбрежния булевард "Кроазет" в Кан, и си излязъл с украшения за 136 млн. долара. Те били задигнати от изложбата на бижутерската къща Leviev, собственост на израелския милиардер и емигрант от Съветския съюз Лев Левиев. Събитието било организирано в един от салоните на хотела, охранителите били малко, при това невъоръжени. Въпреки че търсенето на самотния престъпник започнало веднага, той така и не бил заловен. Сред заподозрените бил босненецът Милан Попарич, който излязъл от затвора буквално в навечерието на грабежа. Попарич членувал в групировката "Розовите пантери", известна с кражбите си в цял свят. Една от тях е на парижкия бутик на бижутерския бранд Harry Winston през 2008-а. Тогава четирима въоръжени мъже, трима от които преоблечени като жени с перуки, розови тоалети, мрежести чорапи и високи токчета, влезли в магазина на улица "Монтен" и излезли след 20 минути със 297 украшения и 104 часовника на обща стойност над 100 млн. долара. На тях обаче им провървяло по-малко – част от обирджиите били заловени през 2011-а, но полицията е успяла да открие откраднати скъпоценности за едва 14 млн. долара.

Колкото до знойната Кардашиян, може само да цитираме думите на неин бивш охранител пред New York Post: "Социалните мрежи и Snapchat погубиха Ким. Когато публикуваш своя снимка – "вижте къде съм, а ето и пръстена ми за 5 млн. долара", ти просто каниш крадците при себе си".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст