Данъчни промени през куп за грош

Парламент Менда Стоянова

Не просто предизборно, а и "по същество" се „заяждаха“ опозиционните и недотам опозиционните депутати с колегите си от ГЕРБ при гледането на данъчните промени за догодина. Депутати от Реформаторския блок, от БСП и от ДПС възроптаха срещу пакета от данъчни промени, който разискваха на първо четене в парламента в сряда (19 октомври). Народните представители се оплакаха, че поправките в данъчните закони за 2017 г. са

"скупчени" в един законопроект

което не позволява детайлна дискусия. Тази практика – поправки в един закон през текстовете, бе "изкована" още при финансовия министър Симеон Дянков, рецидивира при Петър Чобанов, а сега я продължава Владислав Горанов.

С 88 гласа "за", 24 "против" и 18 "въздържал се" депутатите одобриха на първо четене промените в Закона за акцизите и данъчните складове, с които се променят и още шест закона – Законът за данък върху добавената стойност, Законът за корпоративното подоходно облагане, Законът за данъците върху доходите на физическите лица, Законът за местните данъци и такси, Законът за счетоводството и Законът за ограничаване на плащанията в брой.

Народните представители са ограничени, смята депутатът от ДПС Петър Чобанов, те трябваше да разгледат данъчните промени в комисия, а някои текстове са написани на коляно и под натиск.

 „Да се създаде работна група,

да пренапишат промените

а после да се разгледат от парламентарните комисии“, призова той. Чобанов допълни, че трябва да се даде възможност на депутатите да ревизират поправките между първо и второ четене. "Така ще преценим кои предложения са добри и кои са просто желание на администрациите", допълни депутатът от ДПС.

Народният представител от БСП Георги Търновалийски добави, че порочната и недобра практика да се натрупват важни промени в един законопроект продължава вече трета година. "Към това тази година добавихме и липса на обсъждане на толкова важните закони в парламентарните комисии", оплака се социалистът.  

Срещу този подход възразиха хората от "БСП лява България". Те посочиха, че отново промените в данъчните закони са пакетирани в един. Социалистите отбелязаха, че измененията трябва да стават по реда на Закона за нормативните актове.

Петър Славов от Реформаторския блок апелира

да не се приема данък "покойник"

и поиска обяснение как наследниците на починали лица, упражняващи свободна професия, ще знаят какви доходи са получили близките им, за да ги декларират.

Колегата му Мартин Димитров възрази срещу ограничаването на безкасовите плащания и предвидената промяна – данъчните декларации да се подават само по електронен път. За да си купиш кола на село, трябва и продавачът, и купувачът да си направят банкова сметка, посочи той. По думите му 5000 лв. е твърде ниска сума за България. Според него промените са наивно лобиране в полза на банките.

Готови ли сте хората на село да подават декларации по електронен път?, попита още Мартин Димитров. По думите му такава готовност дори през 2018 г. няма да има. Той отбеляза, че хората ще трябва да си платят на фирми, за да успеят да подадат данъчната си декларация.

Междувременно

НАП подпука фирмите за измъчения данък „уикенд“

Започнаха проверки и ревизии дали и как плаща бизнесът данък "уикенд". Наскоро и както „БАНКЕРЪ“ писа – извън годишните данъчни кампании бяха приети промени в данъчните закони, според които разходите за служебните коли и имоти, които шефове и служители на компанията ползват и за лични нужди, се облагат с окончателен данък от 10 процента.

Данъчните закони вече са приети и ако бизнесът не започне доброволно да начислява данък "уикенд", ще бъдем принудени да започнат репресивни действия. Това заяви директорът на дирекция „Комуникации" в приходната агенция Росен Бъчваров.

Но докато регламентирането на този спорен приходоизточник беше въпрос на безвремие и най-после е намерило някакво що-годе еднозначно решение, не така стоят нещата с данъчните промени за следващата година в частта си корпоративни налози и непреки данъци – най-вече за ДДС. Странни са и метаморфозите на акцизите, които от стимулатор за българското производство на цигари сега се превръщат в стимулатор на потреблението на вносни папироси. Експерти изчислиха, че след промените българските цигари ще поскъпнат с до 15 ст., а вносните – едва между 5 и 10 стотинки. Объркана и даже странна е новата промяна в регламентацията за селските казани – там има връщане назад в обемите. А държавата обявява и че не може да се справи със събирането на  акциза и затова натоварва с тази дейност местната власт.

Не е ясно защо се въвежда

специално данъчно облагане на консорциумите с ДДС

Става дума за сдружения, които обикновено се правят за участие в обществени поръчки. Те се регистрират  мигновено по ДДС и не би трябвало да има проблем. Но за тях се прави някакъв специален ред.

И по сега действащото законодателство неперсонифицираните дружества са приравнени на юридически лица. Затова те водят счетоводството си по техните правила. Не е ясно защо те са третирани като отделна група в закона.

Кръпки се лепят и на местните данъци и такси

А решението за тях е само едно – да се направи нов закон, защото сегашният е в действие поне от 20 години и от кръпки всяка година вече на нищо не прилича. Централизации, децентрализации се редуват на вълни, промяната на несправедливото изчисляване на такса смет върху данъчната оценка, т.е върху квадратурата, върви уж от три години и нищо. Затова и такса смет не я пипат. Промяната трябваше да влезе в сила от 2015-а, след това от 2016-а трябваше да се състави методика за изчисляването, която да мине и през широко обсъждане. В резултат – нищо. Както се вижда и догодина пак ще е така –

само намерения и никакви реални действия

Данъчните е-декларации ще затруднят и фирмите, стана ясно наскоро. Рекламираното като облекчение задължение за подаване на данъчните декларации само по електронен път от 2018-а всъщност ще затрудни голяма част от гражданите и немалко от фирмите. Поне до момента огромната част от данъчните декларации се подават в хартиен вариант. През 2016 г. са подадени около 607 500 декларации за личните доходи, а по интернет с ПИК или с електронен подпис са внесени съответно 83 706 и 97 896. Останалите над 425 000 декларации са подадени на хартиен носител, показва справка от НАП. Тези, които предпочитат да общуват с данъчните власти онлайн, са предимно в София. На хартиен носител разчитат и много от фирмите, особено по-дребните. Бизнесът вече отправи критика, че му се отнема възможността за избор как да се декларират доходите.

"Бизнесът няма да успее да изпълни изискването за онлайн подаване на декларации от догодина", заяви председателят на Националното сдружение на малките фирми Елеонора Негулова. Според нея по-дребните предприятия ще имат нужда от половин до една година преходен период, за да се подготвят. "Примерно самонаети или земеделски производители, или хората от фамилни бизнеси, които не са във високите технологии, трудно ползват електронните услуги. Да не говорим, че технологичната обезпеченост с различни компютри, софтуер и т.н. е проблем за малкия бизнес", коментира Негулова по БНР.

Задължителното подаване на декларациите по електронен път е една от основните промени в пакета с данъчно законодателство за 2017 година. То върви ръка за ръка с отпадане на съществувалите до момента данъчни облекчения, ако се ползват електронни канали.

Министерството на финансите дава известна отсрочка само за физическите лица. Те ще са длъжни да подават декларации само по електронен път след 1 януари 2018 г., тоест за доходите, придобити през 2017 година. Съответно тогава ще отпадне и сегашното облекчение за онлайн подаване на декларацията – 5% от данъка за довнасяне.

В данъчните промени за следващата година, както вече писахме, 

липсва напълно каквато и да е концепция

Това са хрумки, работа на парче и никой не може да обясни какво и защо се променя. Крайната цел на промените е напълно неясна, т.е. ефектът се пренебрегва и не се анализира сериозно. Да не говорим, че вече няма есенна данъчна кампания, процесът стана целогодишен – постоянно някой ръчка в някакви закони. Едни влизат в парламента, други излизат, трети чакат. Този хаос изключително много затруднява и бизнеса, и гражданите, а и данъчната администрация, която е заета с това непрекъснато да влиза в крак с промените и с промените на промените. Сменят се правилата по време на мача.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст