Комбинацията от шампанско и черен хайвер отдавна се е утвърдила като символ на лукс, престиж и истинско гурме удоволствие. И както разновидностите на пенливото вино са в широк вкусов и ценови диапазон, така и рибният деликатес се предлага в голямо разнообразие. Изискано поднесеният черен хайвер е не само вкусен и полезен, но и достатъчно изтънчен, за да бъде акцент във всяко меню. Колкото и светотатствено да звучи, до началото на ХХ в. той бил смятан за безполезен и безмилостно изхвърлян. След като хората се научили да го осоляват и по този начин да увеличават трайността му, хайверът постепенно започнал да придобива популярност. Днес полезните му свойства са безспорен факт – само няколко грама от вкусните "зрънца" са източник на важни протеини, над 20 минерала, витамини и ценните омега 3 и 6 мастни киселини.
Хайверът най-често се асоциира с черния цвят, но червеният и дори белият са не по-малко изискани, полезни и скъпи. Най-висококачествен е хайверът на есетрата и белугата, които живеят основно в Каспийско море. Цената на рибния деликатес непрекъснато се покачва заради все по-ограничения и контролиран добив на намаляващите популации. Белугите, достигащи до 6 м дължина, са предразположени да живеят до 100 години, но се срещат все по-рядко и само в чисти води.
Компаниите, които отглеждат есетри и белуги, са единици и, колкото и да е странно, една от тях се намира в Австрия. На хиляди километри от Каспийско море Валтер Грюел развъжда изключително рядък вид есетра албинос, чийто бял хайвер – Strottarga Bianco – е най-скъпият в света. За получаването на един килограм от него са необходими цели 5 кг бял хайвер, който губи близо 80% от теглото си в процеса на дехидратация. Хайверът на живеещите в бистрите и кристалночисти алпийски води риби е мек, ароматен, с въздушна текстура и наситен вкус. Но само уникалните му качества едва ли щяха да са достатъчни, за да надмине по цена най-висококачествения и ценен сред хайверите – Алмас (Almas) от иранска белуга. Добиван от изключително редки, над стогодишни екземпляри, деликатесът се предлага само на няколко места в света, и то срещу 25 хил. долара за килограм. Затова пък е поднесен в специална кутия от 24-каратово злато.
Австрийският шедьовър Strottarga Bianco също предлага злато на ценителите, само че като фин слой върху самия хайвер. Двадесет и две каратовото благородно покритие обгръща изключително редкия бял деликатес и заслужено му отрежда първото място сред най-скъпите храни в света. Срещу шеметните над 100 хил. евро за килограм кралски особи или просто изключително богати хора се наслаждават на рядката скъпоценност с превъзходен вкус в най-добрите ресторанти от Монако до Дубай. Създателите на Strottarga Bianco твърдят, че той се съчетава отлично с паста и ризо, но най-добре разкрива специфичния си вкус, присъствайки солово върху препечена филийка.