Спецслужбите: хем гладни, хем с повече пари

комисия

Довчерашните управляващи от ГЕРБ позавъртяха ръжена в колебание ще връщат ли "Бюджет 2017", или не, но народните представители бързо проумяха, че да оставиш държавата на финансов самотек през идните месеци и година си е чисто безумие. Вездесъщата Менда Стоянова, изглежда, си взе розовото хапче и пребори изборните емоции, обявявайки, че проектобюджетът все пак няма да бъде изтеглен.

Думите й бяха потвърдени и от финансовия министър Владислав Горанов, който след всеобщия пароксизъм на герберите в изборната нощ демонстрира неподозирана за него дълбина на християнско съзерцание и призова за смирение. Резултатът: в първия работен ден на клатещия се парламент във вторник (15 ноември) народните представители се заеха с четенето на проектозакона за бюджет 2017-а. 

След като се запозна с проекта, отнасящ се до спецслужбите, парламентарната Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения (ККССПИСРСДДЗЕС) първа изпищя, че службите за сигурност така да се каже са недохранени. Системно недофинансиране на службите за сигурност, констатираха членовете й. Все пак приеха на първо четене макрорамката на сектора за следващата година

Вече е известeн и бе коментиран абсурдът, че "недохранването" на вътрешното министерство през следващата година ще се случва в условията на по-голям бюджет, в сравнение с този от 2016-а. Парите за МВР ще са с малко над 100 млн. лв. отгоре. За следващата година силовото министерство ще разполага с 1.233 млрд. лв., а през 2016 г. то имаше в портфейла си 1.126 милиарда.

По стара традиция най-много пари ще погълне персонала на МВР – 1.106 млрд. лв. ще бъдат похарчени за заплати. За борба с престъпността и опазването на обществения ред са предвидени малко над 679.7 млн. лв. Според проекта за политика "Защита на границата и контрол на миграционните процеси" са предвидени 185.3 млн. лева. Това означава, че граничната дирекция получава за следващата година около 20 млн. в повече, в сравнение с 2016-а, когато за същата политика са били отделени 161 646 000 лева. От тях са били похарчени 144 млн. за заплати и около 17 млн. за издръжка. 

Политиката "Пожарна безопасност и защита на населението при извънредни ситуации" ще прилапа следващата година  215.8 млн. лева. И тези пари са с около 20 млн. повече, тъй като през тази година за това са били предназначени 193 443 000 лева. От тях за персонала са похарчени почти 180 млн., а за издръжка – 13 210 300 лева. Що се отнася до управлението и развитието на системата на МВР през 2017 г., за тази цел ще бъдат похарчени 152.8 милиона.

Целият харч на увеличените средства ще се случва на фона на неслучилата се реформа в МВР. Както е известно, екипът на министър Румяна Бъчварова имаше идея да спести около 65 млн. лева. Това трябваше да се случи, ако беше изпълнено намерението да се намалят обезщетенията за полицейските служители, напускащи системата, от 20 на 12 заплати. Освен това администрацията на вътрешното ведомство трябваше да бъде преназначена по Закона за държавния служител, като така щяха да отпадат полицейските социални придобивки, с които се ползваха. Наред с това Бъчварова предлагаше да се намали платеният отпуск, да се въведат нови правила за изплащане на извънредния и нощен труд и т.н.

Реформата на Бъчварова обаче беше бламирана от синдикатите в МВР и от представителите на ГЕРБ. Още при първото обсъждане на реформите те обявиха, че промените не отговарят на очакванията. Така всички полицаи ще продължат да получават по 20 заплати обезщетение при напускане на системата. А преподавателите в Академията на МВР вместо да бъдат преназначени по Закона за държавния служител, ще продължат да ползват социалните придобивки на редовите полицаи.

Естествено е на този фон парите да не стигат, макар че непрекъснато стават все повече и повече. Очевидно бъдещето на сектор "Сигурност" ще си остане част от българския абсурд – хем недохранен, хем с повече пари в портфейла.
 

Скачат осигурителните вноски в сектор "Сигурност"

От 1 януари 2017 г. осигурителната вноска за фонд "Пенсии" в сектора се увеличава с 20 процента. Това се отнася до държавните служители по Закона за МВР, Закона за специалните разузнавателни средства, Закона за Държавна агенция "Национална сигурност", както и за държавните служители от Държавна агенция "Разузнаване", офицерите и сержантите от Националната служба за охрана. Служителите в Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР, които подлежат на ранно пенсиониране на 52 години и 10 месеца при 27 години осигурителен стаж, също влизат в това число. Осигурителната вноска за хората, родени след края на 1959 г., ще бъде 55.8%, а за тези, родени преди началото на 1960 г. – 60.8 процента.

 

Държавни охранители и агенти- с повече средства

Бюджетът на Държавната агенция "Национална сигурност" също е увеличен. През 2017 г. агентите ще разполагат с близо 107.7 млн. лева. В сравнение с 2016-а те имаха в портфейла си 97.3 млн. лева. Увеличението от 10 367 000 лв. обаче ще се похарчи основно за покриване на разноските по изпращането на агенти в третата възраст.

С малко, но все пак повече са и парите, отпуснати на Национална служба за охрана. В сравнение с 2016-а държавните охранители получават малко над 3 млн. повече – от 33.9 млн. лв. за 2016 г. парите им скачат на 37.3 млн. лева.

Повечко са парите, предвидени и за Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО). През тази година тя разполагаше с 43 628 000 лв., от които над 35 млн. отидоха за персонала. През следващата година ДАТО ще има в портфейла си 5 млн. повече – 48 375 000 лв., като за заплатите на служителите й ще бъдат похарчени над 40 млн. лева.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст