Институтът за пазарна икономика (ИПИ) представи за поредна година алтернативен държавен бюджет. Той е изграден върху основата на консервативна фискална политика на фона на макроикономическите рискове във вътрешен и външен план.
"Алтернативният бюджет обикновено съдържа предложения за реформи, каквито не се случват. Сега акцентът е върху стабилността на публичните финанси", обясни пред БНР икономистът от ИПИ Калоян Стайков.
Популистките залитания около бюджета крият рискове, смятат експертите. Стайков вижда риск както в приемането на един популистки бюджет, така и в неприемането на бюджет и начало на 2017 година с 1/12 разходи от сегашния.
"Алтернативният бюджет съдържа по-ниски разходи, без да става дума за сериозно рязане", посочи Стайков. Според икономистите буфер, който може да бъде намален, има при капиталовите разходи и при разходите за издръжка. Създаването на допълнителни буфери се прави за посрещане на евентуални рискове догодина.
"При по-дълъг период на безвремие и безвластие се очертава опасността администрацията да работи по-слабо и приходите да намалеят. Рискове има и за разходната част", предупреди икономистът.