"Щастлив съм, че усилената работа на министерството и останалите партньори в последните месеци по подготовката на Инициативата за МСП ще се отплати в интерес на българския бизнес и той ще може да се възползва от по-достъпно финансиране, което е от решаващо значение за осъществяване на инвестиционните намерения. Инициативата е важен инструмент, който ще позволи на Министерството на икономиката да ускори политиките си за повишаване на конкурентоспособността на българския бизнес", коментира подписаните споразумения министърът на икономиката в оставка Божидар Лукарски.
Вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Андрю МакДоуел пък каза, че ръководената от него институция е изцяло ангажирана с изпълнението на програмата "Инициатива за малки и средни предприятия". "Всичките пет банки ще бъдат жизненоважни партньори в предоставянето на подкрепа за предприемачите, които желаят да стартират и развиват своя бизнес. Ние сме уверени, че тези споразумения ще донесат трайни ползи за българския бизнес", отбеляза МакДоуел.
В данданията се включи и европейският комисар по регионалната политика Корина Крецу. Според нея "подписването на тези споразумения ясно демонстрира, че Инициативата за МСП изпълнява поставените й цели, а именно да предостави свежо кредитиране на малкия бизнес и да подкрепи общоевропейските цели за растеж и създаване на работни места".
Какво може да накара една фирма да вземе кредит, пък бил той нисколихвен и гарантиран, при положение че има възможност за безвъзмездно финансиране? По принцип няма логика предприемачите да аплодират решението на българските управници да направят възмездно част от безвъзмездното европейско финансиране, като насочат 102 млн. евро от фондовете на ЕС към Инициативата за малки и средни предприятия. Защото, освен че за парите ще се плащат лихви, накрая цялата получена сума ще трябва да се върне. Все пак има ред причини, които обуславят нуждата и от такъв финансов инструмент. Основната е, че половината от фирмите у нас имат затруднен достъп до външно финансиране, а цели 86% нямат средства за пълно осъществяване на необходимите им инвестиции. Поръчан от Министерството на финансите анализ показва недостиг на дългово финансиране за малките и средните предприятия най-вече заради липсата на достатъчно обезпечение, високите пазарни лихвени проценти на заемите и относително големия риск, с който са оценявани от банките. С други думи, бизнесът трудно може да си осигури свежи пари за своето развитие, защото в България (за разлика от Западна Европа и САЩ) инвестиционното банкиране почти не се среща. Няма банка у нас, която да даде кредит само срещу бизнес план или проект. Дори купуването на машини и оборудване изисква някакво обезпечение. А възможностите за безвъзмездно финансиране по оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност" са ограничени – допустими са само определени дейности с твърди тавани на разходите и парите могат да стигнат само за няколкостотин дружества. Докато заемите по "Инициатива за малки и средни предприятия" биха могли да подпомогнат хиляди фирми, и то за почти всякакви потребности. Номерът е в мултиплициращия ефект.
Общо взето, в сегашния случай до голяма степен се копира познатата ни от предишния програмен период инициатива "Джереми" (JEREMIE). Чрез нея в периода 2007-2013-а бяха използвани 61.4 млн. евро от Европейския фонд за регионално развитие за създаването на финансов инструмент, който даваше гаранции срещу кредитни загуби. Проблемът е, че "Джереми" така и не успя да спечели симпатиите на бизнеса поради голямата бюрокрация, множеството изисквания и скромните отстъпки от пазарните лихви. Да се надяваме, че при оперативната програма "Инициатива за малки и средни предприятия" неуредиците ще са значително по-малко.