Слабо известното досега плевенско акционерно дружество "ЕА" АД, управлявано от Петьо Пенков, устремно завзема терена на обществените поръчки. След като преди месец то спечели конкурса за отпечатването и доставката на бюлетините за референдума, през тази седмица се оказа, че е фаворит и на Министерството на земеделието и храните.
Дружеството е избрано да изработи, да отпечата и да достави рекламни и печатни материали за нуждите на ведомството.
Според обявлението на поръчката основната й цел е да осигури на възложителя от рекламни и печатни материали (наръчници, брошури, листовки, дипляни, книги, календари, тефтери и т. н.) за следващите две години.
Според документите, подадени в Агенцията за обществени поръчки от земеделското ведомство, плевенската фирма е спечелила конкурса в състезание с още девет фирми. В същото време обаче прави впечатление, че цената на договора едно към едно отговаря на прогнозната стойност в обявлението за поръчката от юли. С други думи, поставените в нея изисквания са отговаряли единствено на финансовите разчети на това дружество за изработка на тези материали.
В края на май управителят му Пенков – чрез друго свое дружество "ЕА Принт", е спечелил аналогично състезание в Благоевград. Възложител на поръчката е "Югозаподното държавно предприятие", което е подопечно пък на земеделското министерство. Според подписания договор общата стойност на всички плащания не може да надхвръля 66 хил. лева. Странното обаче е, че месец по-рано в протокола на комисията, която е отваряла офертите на участниците в конкурса, фирмата е предложила цена за тази услуга от 44 816.63 лв. и е била класирана на второ място след софийската "Нова ийст трейд" ЕООД. Не е ясно защо класираното на първо място дружество се е отказало от надпреварата и е дало възможност поръчката да отиде в полза на "ЕА" АД. Справка в търговския регистър показва, че "първенецът" в състезанието е… спедиторска фирма със записан капитал от 10 лева. То е собственост на Танчо Драгиев, който по всяка вероятност се е явявал на състезанието просто само за участие или пък за да "трасира" пътя за договор на втория участник.
Плевенското дружество всъщност е наследник на едноименната фирма, която до 2000-а е собственост на Министерството на културата. Очевидно приватизацията на печатницата в Плевен е изострила интереса на няколко играчи на този пазар и в края на 2000-а за нейни собственици са вписани "Фама холдинг" и група физически лица. Според последния публикуван списък на акционерите, присъствали на общото събрание на дружеството в края на миналата година, акционерното участие вече е доста "редуцирано". Основните играчи тук са Петьо Пенков (74.92%), синът му Тома (18.34%) и Валентина Великова (5.95%).
Ако разгледаме финансовите отчети на дружеството, става ясно, че през последните седем-осем години приходите му почти винаги се равняват на разходите му, въпреки че от 2008-а започва методично да печели конкурсите за обществени поръчки на различни държавни институции – от Министерски съвет до Националната агенция по приходите.