Задава се краят на регулираните цени на тока по заповед от Брюксел. В сряда (30 ноември) Европейската комисия представи намеренията си за нова радикална реформа на енергийния пазар в общността, като една от основните мерки предвижда да се сложи край на държавната регулация.
"Опитваме се да помогнем на държавите членки, защото в много случаи правителствата са блокирали с реформата в енергетиката, секторът е чувствителен и има монополни интереси", заяви еврокомисарят, отговарящ за общия енергиен съюз Марош Шефчович. Според него сегашната система е твърде скъпа – въпреки рекордно ниските цени на енергийните суровини. "Ние сме един от най-развитите региони в света, но при все това още 50 млн. души в Европа имат проблеми с плащането на сметките", допълни той.
Много от депутатите в Европарламента също са съгласни, че на Стария континент цените на енергията са прекалено високи и пречат на бизнеса и конкурентоспособността. Те изтъкват, че премахването на съществуващите пречки и изкривявания на пазара ще увеличат конкуренцията и ще осигурят най-изгодните условия за потребителите.
Ако идеята на Брюксел бъде одобрена, страните членки ще имат пет години преходен период за намаляване на дела на регулирания енергиен пазар, след което е необходимо да започнат да действат единствено пазарните правила за определяне на цената на тока според търсенето и предлагането. В рамките на този преходен период Европейската агенция за сътрудничество с енергийните регулатори ще издава препоръки за методологията на определяне на цените, с която и българската Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще е принудена да се съобразява.
България сама ще трябва да реши как да не допусне скок в цените на енергията за домакинствата и фирмите. Конкретно Брюксел ще залага на възобновяемите източници и санирането на сградите, за да се пести енергия. Новият пакет от мерки ще гарантира равни права на всеки производител на енергия, а гражданите ще могат безпроблемно да променят договорите си, да сменят доставчика на ток и дори сами да си го произвеждат.
С обявените намерения ще завърши изграждането на единния европейски енергиен съюз. Оценява се също така, че енергетиката се нуждае от 177 млрд. евро допълнителни инвестиции годишно от 2021 до 2030-а. Предвижда се и национално задължение за 27% дял на тока от възобновяеми енергийни източници, както и увеличаване на енергийната ефективност с 30% до 2030-а.