Самоопровержение

Парламент Румяна Бъчварова

И Румяна Бъчварова се загуби в контекста. В рамките на два дни вицепремиерът и вътрешен министър формулира твърдението, че службите са получили по дипломатически път сигнал за подготвян терористичен акт в България, а после успя и да се самоопровергае.

"Получен е сигнал по дипломатически път за подготвян терористичен акт в България. Имаме информация за три или четири такива лица, които са установени, проверени са им документите и вероятно няма да останат на наша територия", съобщи в понеделник (5 декември) на пресконференция в Харманли вътрешният министър в оставка.

На следващия ден тя се яви в ефира и отрече думите си. "Имаме данни, че в част от чуждестранните медии се разпространява информация, че на територията на България може да се извърши атентат във връзка със събитията в Харманли, но няма доказателства, които потвърждават, че такава опасност е реална", категорична бе Бъчварова. Тя уточни, че законно пребиваващи у нас афганистанци са подследствени за разпространяване на фалшиви информации за готвен терористичен акт, но никога не е съобщавала за реална заплаха. "Виждам съзнателно и преднамерено изопачаване на моите думи от издания, които нямаха представители на тази среща", рече тя.

Никой не е виновен на Бъчварова, най-малко медиите. Ако е казала "А" с твърдението за получен сигнал, да беше казала веднага и "Б" – с уточнението, че става въпрос за фалшива информация в социалните мрежи, която е дала повод да се появи дописка по темата в чуждестранна медия.

Като социолог с дългогодишен опит в медийните проучвания, комуникациите и връзките с обществеността Бъчварова би трябвало да е наясно с ролята на опровержението в антикризисната комуникация. Тя обаче предпочете да обвини медиите, въпреки че очевидно самата тя е създала кризисна ситуация. Така е по-лесно.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст