И Борисов, и Нинова отхвърлиха коалиция с ДПС и ДОСТ

Президентство Лютви Местан Бойко Борисов Корнелия Нинова

Лидерите на двете най-влиятелни според социолозите политически формации ГЕРБ и БСП – Бойко Борисов и Корнелия Нинова дадоха поотделно интервюта за агенция "Франс прес"

За момента е сигурно с кои партии няма да правим коалиция – ДОСТ и ДПС. Винаги сме били искрени към ДПС, на президентските избори казахме, че не желаем подкрепата нито на ДПС, нито на ДОСТ. ДПС открито и ясно гласуваха за президента Радев, заяви лидерът на ГЕРБ.

"Считам, че всички български партии трябва да се уважават и действително да сме опоненти, а не врагове. Когато ДПС са ни помагали за нещо аз съм излизал на трибуната в Парламента или в интервю, за да благодаря за помощта за даден закон…Обществото знае, за кое сме казали благодари. Имаше един израз за градивната опозиция, не да си опозиция само, за да си на всяка цена против, а това, което го имаш в програмата си и го предложи мнозинството да го подкрепиш. Така бихме постъпили и ние ако има такова предложение в парламента, на който и да е“, обясни Борисов.

Той подчерта, че е твърде рано да се каже кои са бъдещите партньори на ГЕРБ, ако спечелят изборите. Борисов уточни, че първо трябва да се види кои партии ще влязат в парламента. „В края на краищата в общи линии ние имаме опит с Патриотите, с Реформаторския блок", обясни бившият премиер.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обаче обвързва ГЕРБ с ДОСТ и затова категорично отказва бъдещо сътрудничество с Борисов.

"Мога да ви гарантирам едно – не е възможна голяма коалиция между БСП и ГЕРБ. Взаимно отрицание сме и в политиките, и идеологически, и като стил на управление", каза Нинова. По думите й не е възможна и коалиция между БСП с ДПС, а най-близката платформа е тази на Обединените патриоти. Не искам да го предрешавам, ще питаме членовете на партията", каза от двоя страна Нинова.

Според Борисов ескалацията между ЕС и Турция ще продължава, но всички страни само губят от това. 

„Има съвпадение, което допълнително напряга ситуацията – референдум в Турция и избори в ключови държави в ЕС като Холандия, Франция, Германия и България, която е на границата“, коментира Борисов и допълни, че в една такава ситуация винаги се изговарят неща, които след това за съжаление дълги години не могат да отшумят.

„Ескалацията ще продължава. Всички страни само губят от нея. Могат да имат краткосрочен успех за изборите, но в дългосрочен план за губещите. Защо? От една страна споразумението с Турция работи добре с ЕС, помните какво чудо беше преди година и половина – две, балканският път, какво се случваше по границите на Македония, Сърбия, Хърватия, Унгария, Австрия, Германия, на Ламанша какво беше“, каза още лидерът на ГЕРБ.

Борисов уточни, че споразумението с Турция е намалило с 80%, официална статистика, натиска на границата с България. „България се справи добре. Тези проблеми във времето бяха решени. В същото време Турция без ЕС каква търговия ще прави? С една дума конфронтацията не носи нищо положително в дългосрочен аспект. Носи само наслагване на тежки обиди в дипломатическите отношения, които след това трябва да бъдат преодолявани по някакъв начин“, добави още той.

„Във времето, през което съм бил премиер, съм се старал и с ЕС, и с Турция да поддържаме балансирани отношения във взаимно изгоден интерес за всички. Затова в началото, когато предлагах бежанците да се държат в близост до точките на конфликт, да се изтеглят бежанските лагери в трети страни, извън ЕС, а ние да ги подпомагаме финансово, докато военните конфликти приключат сега стана принцип в ЕС, но се загубиха доста години“, посочи Бойко Борисов.

Корнелия Нинова също коментира проблемите с Турция.

"Ситуацията е опасна, изисква се категорична позиция от страна на България.  Чувайки размяната на мнения последните дни, смятам, че тонът между Турция и ЕС се изостря. Ние като партия казваме категорично не на намесата на чужда държава в нашите вътрешни дела. Бихме се обърнали към служебния премиер за още няколко конкретни действия, с които да даде ясен знак, че такава политика не е приемлива. Например призовахме го тези дни да спре една процедура за отдаване на концесия на стратегически за националната сигурност обект. Това е летище „София“, за което кандидатства турска фирма, както и да се предприемат мерки за отмяна на постановление 208, което задължава българските кметове да настаняват в български общини бежанци. С такива малко по-конкретни действия може би ще се даде и по-ясен знак за поведението на България“, обясни Нинова.

„Ние и в предизборната кампания сме казвали ,че спечелвайки изборите и управлявайки, ще отменим постановление 208“, каза още тя и добави, че постановлението нарушава принципа на равнопоставеност на български и чужди граждани.  Нинова определи заплахите от страна на Турция за контролирано пускано на големи групи бежанци през България като рекет, натиск и изнудване над ЕС. „Ние трябва да предприемем няколко конкретни неща по политики, които не сме довършили. Например да доизградим стената, която започна да се изгражда на границата между България и Турция; да изпълним закон, който предишният парламент прие, но той не се изпълнява и досега – Българската армия също да се включи в опазване на границата, заедно с Гранична полиция. Иначе като обща политика сме солидарни с тези лидери на Европейския съюз, които се противопоставят на такава агресия и на такъв опит за извиване на ръцете и рекет от страна на Турция“, уточни тя. 

Корнелия Нинова бе категорична, че санкциите срещу Русия трябва да отпаднат заради националния ни интерес и заради двойните стандарти, които се прилагат по темата. „Всички виждат, че тези санкции не дават ефекта, който се очакваше. Под всички имам предвид и в Европа се вижда….България загуби над 1 милиард и 300 милиона в икономиката си от загуба на пазари. Това ни кара да защитим националния си интерес, да кажем – тези санкции хем не дават политическия ефект, който се цели, хем ние губим от това. Има и нещо допълнително. Редица европейски държави си обезщетиха например земеделските производители за загубите, които претърпяха. България не получи такива обезщетения“, поясни тя.

„Затова говоря за двойните стандарти. На нас ни се налагат ограничения за износ на български стоки на този пазар. Редица европейски държави увеличиха стокооборота си по време на санкциите с Русия“, добави тя.  „България, и Европейския съюз като първа стъпка трябва да върнат нормалния диалог с Русия. Да отпадне този списък за забрана на пътувания. Да има срещи между парламентарни групи и правителствени групи“, коментира още тя. Нинова поясни, че що се отнася до проекта „Белене“, от БСП са за неговото изграждане.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст