51.2 на сто подкрепят турския референдум

референдум турция

След отваряне на 99.99% от урните в турския референдум резултатът е 51.20% "за" срещу 48.80% "против" промените в Конституцията.

Неофициалните данни, цитирани от Анадолската агенция, сочат, че по-голям процент от гласувалите в централен Анадол са одобрили измененията. Мнозинството от гласоподавателите в регионите край Егейско море и в югоизточната част на страната, населена предимно с кюрди, са били против. 50,10 процента от избирателите в столицата Анкара са гласували с "не", според преброени 93,65 процента от бюлетините, съобщава телевизия НТВ. Според последните данни 51,05 от избирателите в най-големия турски град Истанбул са гласували с "не" на всенародното допитване.

Над 86 на сто от имащите право на глас са участвали в референдума в Турция за промяна на Конституцията, обяви телевизия Хабертюрк.

Опозицията в Турция изрази недоволство от решение в последния момент на Висшата избирателна комисия да се приемат неподпечатани бюлетини като валидни вотове.

В съобщение на сайта на комисията часове преди затварянето на избирателните секции се посочва, че тя ще смята за валидни и бюлетини, които не са подпечатани от официалните й представители, освен ако не се докаже, че са фалшифицирани.

"Висшата избирателна комисия се провали, като позволи измама на референдума", заяви заместник-председателят на Народнорепбликанската партия Бюлент Тезджан, цитиран от Ройтерс.

Представители на опозицията съобщиха и за други нарушения на изборния процес. Зия Пир, депутат от прокюрдската Демократична партия на народите, заяви от избирателна секция в Диарбекир, че полицията отстранява наблюдатели, свързани с с неговата партия и основната опозиционна Народнорепубликанска партия.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст