Районните съдии се оказаха заринати с хиляди искания да разкриват банковата тайна за своите и сметките на колегите си, на половинките и децата им. Инспекторатът към Висшия съдебен съвет пък се задъха от издадените разрешения, защото не може да обработи вече постъпилата информация. Стана безпощадно ясно, че тримесечният срок по закон, в който трябва да бъде проверено имуществото на магистратите, няма да бъде спазен. И всичко това заради набързо приетите с мантрата "съдебна реформа" промени в Закона за съдебната власт.
Става дума за близо 4200 магистрати – съдии, прокурори и следователи, плюс техните семейства, които от тази година декларират имуществото си пред Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС). Единственият начин попълнените от тях данни да бъдат проверени сега, е да се иска разрешение от съда, който да "смъкне" банковата тайна. На всичкото отгоре районните съдилища изпаднаха в противоречие: кой точно съд трябва да издава тези разрешения – районният съд по местожителството на магистрата или съда в София, където е седалището на ИВСС.
Преди седмица Съюзът на съдиите в България предложи на главния инспектор Теодора Точкова нещо на пръв поглед разумно: Инспекторатът просто да помоли съдиите, прокурорите и следователите да дадат писмено съгласие за сваляне на банковата тайна върху сметките им, за да не се налага да се водят излишни дела. "ССБ е информиран за изключително големия и растящ брой на образувани съдебни дела по искания на ИВСС за разкриване на банкова тайна по отношение на магистрати и техни близки. Поради липсата на изрично законодателно уреждане на въпросите за подсъдността на тези дела, за реда за произнасяне и за обхвата на съдебна преценка, се създава затруднение в работата на много съдии и съдилища, като същевременно се забавя и работата на ИВСС по приключване в срок на проверките на декларациите. Считаме, че посочените проблеми могат да бъдат частично разрешени ако преди да внесе искане в съда за разкриване на банкова тайна, ИВСС поиска от съответния магистрат съгласие за такова разкриване. Считаме и че няма добросъвестен магистрат, който би отказал да даде съгласие", предложиха от ССБ.
Това би било разрешение, но не съвсем. Първо, защото много банки искат нотариална заверка върху този тип декларации. И второ: защото цялата операция действително ще зависи от доброволното съгласие на магистратите, а и на техните съпрузи. А това внася огромна доза несигурност в успеха на подобно "доброволно" начинание.
Вероятно точно по тази причина седмица по-късно от ИВСС обявиха, че според тях проблемът трябва да бъде разрешен с нова порция промени в Закона за съдебната власт. Като изрично се запише задължение за магистратите заедно с декларациите за имуществото си да пращат и съгласие за вдигането на банковата тайна върху сметките им. Така инспекторатът ще се обръща към съда само за тези, които са отказали да подпишат съгласие и за близките на магистратите. Отделно от ИВСС поискаха тримесечният срок за проверка да бъде увеличен двойно – на 6 месеца. Предложението за промени в ЗСВ вече е предадено на правосъдната министърка Цецка Цачева. Дори и то да се превърне в закон обаче, няма как такова задължение да бъде въведено "със задна дата" – то вероятно ще действа едва при следващата кампания по деклариране на имуществото на магистратите.
Пита се в задачата всичкият този хаос не можеше ли да бъде предвиден при писането на поправките в ЗСВ? Ако не от депутатите – то поне от онези уж "мастити юристи", дето бяха свикани да дават акъл за правосъдната реформа? Ама да беше само в сметките на магистратите проблемът…