Франция е по-умерена в оценките си за Иран

иран демонстрация в подкрепа на правителството

Френският президент Еманюел Макрон призова да се води постоянен диалог с Иран и заяви, че страни като САЩ, Израел и Саудитска Арабия, които критикуват иранското ядрено споразумение, "с изказванията си ще ни вкарат във война с Иран", предаде Франс прес.

Все така решен да посети Техеран (въпреки анулирането на подготвителната визита, която трябваше да направи в петък външният му министър Жан-Ив Льо Дриан), президентът отбеляза, че трябва да се увеличи международният натиск над Иран, но не и да се прекъсват разговорите.

"Иначе това, което става, е, че тихомълком наново се изгражда една "ос на злото". Виждаме официалните изказвания на САЩ, Израел и Саудитска Арабия, които са наши съюзници в много отношения. Такива изказвания могат да ни вкарат във война с Иран. Много е важно ние да съхраним баланса в тази ситуация", изтъкна Макрон. Според него е необходима регионална стратегия за ограничаване на иранските действия в региона. Ако обаче се прекъснат всякакви разговори, имало риск да се стигне до елементи от изключително брутален конфликт.

Предварително условие за посещението на Макрон в Техеран е да се завърне спокойствието и да спазват свободите, но в сегашната ситуация нищо не можело да се обмисля предварително.

На 3 януари командващият Корпуса на гвардейците на иранската революция Мохамад Али Джафари обяви края на протестното движение в Иран, което започна на 28 декември срещу икономическите проблеми и властите. В съпътствалите го прояви на насилие бяха убити 21 души, предимно демонстранти, а стотици бяха арестувани.

Междувременно  президентът на Съединените щати Доналд Тръмп подкрепи протестите и в един от туитовете си изрази задоволство, че "иранците най-сетне действат срещу бруталния и корумпиран ирански режим". Но Хасан Насралла – лидерът на ливанското шиитско движение "Хизбула", което се финансира и въоръжава от Техеран, увери, че няма поводи за безпокойство и че ситуацията в Иран е под контрол. "Надеждите на Тръмп не се сбъднаха, както и надеждите на израелците и саудитците, които залагаха на по-масови протести, които да свалят режима и да предизвикат хаос в страната", каза той в интервю за бейрутската телевизия "Ал Маядин".

Насралла допълни, че няма опасност външната политика на Иран да се промени и по-конкретно неговата подкрепа за "съпротивителните движения" в региона.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст