Един от малцината живи представители на ъндърграунда от "романтичния" му период през 90-те години на миналия век Златомир Иванов – Златко Баретата може безгрижно да се радва на приближаващата пролет и на фиаското, до което стигна спецпрокуратурата, след като тази седмица Върховният касационен съд (ВКС) го оправда по второто му дело.
Както е известно, през май 2015 г. спецобвинението внесе в Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу Иванов и срещу още девет души за организирана престъпна група за разпространение на дрога. Срещу Баретата бяха повдигнати две обвинения – като ръководител на групата и за кражба на лек автомобил "Мерцедес Е500" на стойност 27 900 лева. Обвинени бяха и Ивайло Борисов- Ториното, Златко Гочев, Стефан Грозданов, Петър Цветанов,Тодор Цветанов, Кристиян Лалев, Тихомир Стоянов, Галин Лазаров и Добромир Добрев.
Тогава държавното обвинение беше категорично, че има достатъчно доказателства, че от октомври 2011 г. групата на Баретата е действала на територията на Южното Черноморие, в София и Казанлък. Според обвинението групата е била "с висока степен на организираност и с точно определени функции на всеки от участниците на съответното ниво". А Иванов е ръководил дейността й до 29 януари 2013г., когато срещу него бе извършен неуспешен опит за убийство.
След покушението групата продължила дейността си без формален ръководител, като според прокуратурата Златомир Иванов контактувал единствено с намиращите се под него в йерархията Ивайло Борисов -Ториното и Златко Гочев. Те от своя страна организирали същинското разпространение на наркотици (предимно кокаин, марихуана и амфетамини с високо качество), набирали дилъри и събирали парите от продажбата.
Всички тези твърдения на спецобвинението обаче се оказаха въздух под налягане. Според ВКС прокуратурата не е представила по убедителен начин доказателства за това, че Иванов и още няколко души са били престъпна група. Решението на съда е убийствено за обвинението, тъй като съдът подчертава, че е положил усилия, но не е успял да попълни съществените пропуски в обвинението и затова логично и обосновано е решил да потвърди оправдаването им.
Успешно навлиза в пролетния сезон и верният съратник на Баретата Ивайло Борисов – Ториното. Той наскоро беше арестуван по подозрение за отвличането на Андриан Златков, но в крайна сметка бе освободен, тъй като според съда не били събрани достатъчно доказателства, за да остане зад решетките заради похищението. С решението на ВКС от тази седмица и Ториното беше оправдан по обвиненията за участие в престъпна група за разпространение на наркотици.
Освен това ВКС намали наказанията срещу признатите за виновни по делото. Така само шестима от т.нар. банда на Баретата влизат в затвора – част от тях за пет години, други за три, а има и такива с условни присъди. След окончателното решение на върховните съдии наложените наказания са: пет години затвор за Стефан Грозданов, Петър Цветанов получи за участие в престъпната група три години и шест месеца лишаване от свобода, Тодор Цветанов – за участие в ОПГ три години и шест месеца лишаване от свобода, Тихомир Стоянов бе глобен в размер на 1000 лева, Кристиян Лалев получи три години лишаване от свобода, отложено за срок от пет години и глоба в размер на 1000 лева, Добромир Добрев – наказание от три години затвор, изпълнението на което е отложено за срок от пет години и глоба в размер на 6000 лева. Галин Лазаров също беше признат за виновен за държане с цел разпространение без надлежно разрешение на високорискови наркотични вещества и осъден на три години лишаване от свобода, изпълнението на което е отложено за срок от пет години и глоба в размер на 6000 лева.
Съдебният състав на ВКС отхвърли твърдението в предишния протест на прокуратурата за допуснато съществено процесуално нарушение при анализа на доказателствата по делото. В решението на ВКС се подчертава, че показанията на свидетел № 28, върху чиито показания се облегна обвинението, са били обсъдени във въззивната инстанция. Тогава с основание не са били приети като доказателство твърдения, които възпроизвеждат дочути по слух обстоятелства. "Трайната съдебна практика напълно отхвърля възможността подобни обстоятелства да са в основата на изводи за виновността на един или друг подсъдим, като няма никаква причина подобен подход при оценката на такива дочути твърдения да бъде изоставен", се казва в решението на ВКС.
В мотивите си върховните съдии коментират показанията на свидетелите с тайна самоличност. Те приемат, че във въззивното решение няма избирателно кредитиране на показания в отделните им части, а съдът е дал вяра само на личните възприятия на тези свидетели. "Вътрешното убеждение на въззивната инстанция не е опорочено, а е изградено на солидно аргументирана доказателствена основа – в съответствие с правните принципи, които изискват сигурни и безспорни доказателства за определяне на виновността на едно лице", заключават съдиите от ВКС. Според тях обвинението не е съумяло да представи по убедителен начин доказателства за трайното сдружаване на оправданите лица, установяването на определена йерархична структура и разпределение на функциите, а съдът – въпреки положените усилия, не е успял да допълни тези съществени пропуски, поради което логично и обосновано е взел решение да потвърди оправдаването им.
Това е второто дело срещу Баретата за наркотрафик. През 2016 г. той беше осъден от ВКС за ръководство на група за разпространение на дрога и получи 6.5 години затвор. Делото срещу Иванов бе спряно за няколко месеца, след като през януари 2013 г. той бе прострелян пред Съдебната палата. Баретата беше улучен от четири куршума в крайниците и коремната област и претърпя няколко животоспасяващи операции. След като се възстанови, делото бе подновено и окончателно приключи през 2016 г. с присъда. Златомир Иванов обаче така и не влезе в затвора. От началото на разследването срещу него до окончателната му присъда бяха минали повече от седем години, голямата част от тях Иванов прекара в ареста. Това време бе приспаднато от присъдата, която ВКС постанови.