Доган официално влезе в енергетиката

Ахмед Доган

"Човекът, разпределящ порциите в държава", официално е енергиен бос. Шест години след като напусна активната политика, почетният председател на ДПС Ахмед Доган, определян като една от най-влиятелните фигури на прехода, вече е мажоритарен собственик на ТЕЦ "Варна".

В разгара на лятото, докато всички погледи бяха вперени в сринатия Търговски регистър, Доган е придобил 70% от "Сигда" – семейната фирма на бившия транспортен министър от кабинета "Орешарски" Данаил Папазов, която преди близо година купи електроцентралата от чешкото енергийно дружество "ЧЕЗ Груп" за сумата от 48 млн. евро. Сделката между Доган и децата на ексминистъра на транспорта е сключена в началото на август, но явно заради проблемите в Агенцията по вписванията е обявена близо месец по-късно – на 4 септември. Станислав и Ивелина Папазови запазват 30% от компанията.

Продажбата на ТЕЦ "Варна" бе част от плановете на ЧЕЗ да се освободи от всичките си активи в България. Централата е една от най-мощните у нас, но заради европейското екозаконодателство бе затворена през 2015-а. Впоследствие обаче част от блоковете й бяха въведени в експлоатация. През май тази година тя отново се появи на енергийната сцена, получавайки квота от Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за предоставяне на студен резерв. В бранша се говори, че именно заради варненския ТЕЦ  държавата увеличи нивото на студения резерв от 500 на 650 мегавата. По тази линия дружеството ще припечели над 25 млн. лв.  до средата на 2019-а, когато договорите за студения резерв ще се преразглеждат.

Интересен щрих в цялата история е, че според финансовия отчет на варненската компания за 2017-а тя е на печалба с близо 60 млн. лева. И то без да е продаден и един киловат електроенергия. Печалбата е формирана от преоценка на активите. При счетоводната операция дълготрайните активи се увеличават от 10 млн. лв. през 2016-а на 275 млн. лв. година по-късно. Загубата от 5 млн. лв. пък се превръща в печалба от 69 млн. лева. Учудващо добрата година е дала възможност на собственика – фирмата "Сигда", да разпредели 30 млн. лв. дивидент за себе си. С подобни средства тя спокойно може да обезпечи значителна част от кредита, взет за покупката на ТЕЦ "Варна".

Засега сделката между Доган и семейство Папазови не предвижда промени в управата на "Сигда" и електроцентралата, като бившият министър остава и в двете дружества. В ръководството на ТЕЦ-а се още Андриян Атанасов и Георги Христозов – собственик на ТЕЦ "Видахим".

Ахмед Доган загатна за официалното си влизане в бизнеса още през октомври миналата година, когато заедно с бизнесмена Румен Гайтански регистрираха фирмата "Уотър Витал". Капиталът й е 20 000 лв., разпределен поравно между Доган и Гайтански. Компанията заявява намерения да развива дейност от добив, бутилиране, разпространение и продажба на минерална вода, през реконструкция на водоемни съоръжения и съоръжения за ВЕЦ, до изграждане, ремонт и реконструкция на ВиК мрежи и пречиствателни станции.

От документите в Търговския регистър става ясно, че "Уотър Витал" не е развивала дейност през 2017-а.  Дружеството е с адрес бул. "Цариградско шосе" № 48-50 в София. Това е сградата на бившия Полиграфически комбинат. Там се помещават и други фирми на Гайтански, станал известен покрай бизнеса си с почистване и обработка на отпадъци.

Действащият председател на ДПС Мустафа Карадайъ се изказа лаконично за бизнес начинанията на Доган. "Търговският регистър е публичен и всички ние се информираме. Доган вече почти шест години не се занимава с актуалната политика, а всеки български гражданин е свободен да се занимава с икономическа и търговска дейност", отбеляза Карадайъ в кулоарите на Народното събрание.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст