Парламентът на Кипър започва разследване за „Олимпик“

Олимпик

Парламентът на Кипър се захваща с разследване на случая "Олимпик”. Заради фалита на компанията депутатите ще направят преглед и на целия застрахователен сектор в страната.

Последствията от срива на "Олимпик” и ефектът от него върху кипърските клиенти на застрахователната компания бяха обсъдени на заседание на съответната комисия в кипърския парламент. Основният въпрос, който бе поставен, е дали активите, средствата, акционерите и платежоспособността на дружеството са били навреме одитирани. Според представеното становище от Застрахователния надзор всички необходими стъпки, предвидени от закона, са били предприети и в крайна сметка е трябвало да бъде отнет лицензът на компанията, за да не се увеличават щетите.

Заради случилото се с "Олимпик” депутатите искат да направят преглед на целия местен застрахователен пазар. Секторът е много важен, тъй като контролираните от Застрахователния надзор около 30 дружества, базирани в Кипър, имат оборот от около 930 млн. евро, което е 3-4% от БВП на страната, а активите им са на стойност от близо 4 млрд. евро.

Съдебното дело по иска за обявяване в ликвидация на "Олимпик” започна  на 12 септември в Никозия, следващото съдебно заседание е на 17 октомври.

По време на заседанието за постоянен ликвидатор на дружеството бе номиниран временно изпълняващият досега тази длъжност Павлос Накузи. Очаква се съдия Ангелос Давид  да го назначи на следващото заседание.

Съдът разпореди искът за ликвидация на дружеството да бъде публикуван в кипърския "Държавен вестник" и в един местен всекидневник две седмици преди тази дата. Той беше внесен от Службата за контрол на застрахователните компании към Министерството на финансите на Кипър на 10 август, за да могат повече хора да се запознаят с него, а ако след това възникнат възражения, те могат да бъдат представени  на заседанието на 17 октомври. Едва след като решението за фалита бъде обнародвано, започват да текат сроковете за подаване на искове от кредиторите.

Най-големият кредитор на "Олимпик" е Кипърският гаранционен фонд, такива са обаче и всички клиенти на застрахователя в България.

Важно е да се уточни, че обезщетенията на клиентите на кипърския застраховател, претърпели застрахователно събитие до 17 август (включително), са гарантирани от Кипърския гаранционен фонд. Съгласно Кодекса за застраховането у нас Българският гаранционен фонд не покрива и не гарантира дейността на застрахователи от други държави от ЕС, които извършват дейност в България при правото на установяване. Застрахователят "Олимпик" (чрез клона си в България) извършва дейност именно при правото на установяване, съответно Гаранционният ни  фонд не изплаща обезщетения вместо този застраховател, който е със седалище в Кипър.

Така че тези хора трябва (ако все още не са го направили) да подадат искане за обезщетение в офисите на "Олимпик", както обикновено.  А ликвидаторът на застрахователя ще придвижи молбата им и Кипърският гаранционен фонд, който според местното  законодателство има такъв ангажимент, ще им изплати обезщетение.  

Експертите обаче не се ангажират с прогноза колко време ще мине, докато обезщетенията бъдат изплатени.

Изглежда сагата "Олимпик" не е повлияла особено на  пазара  на автомобилните застраховки у нас – той  е отбелязал скок през миналия месец. По данни на НСИ полиците за коли са поскъпнали с 20.5% през август при инфлация от началото на годината 1.8 процента.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст