Официалните новини от Брюксел опровергаха слуховете у нас около финансирането на българското селско стопанство. Добрата новина е, че бюджетът за директните плащания за страната през следващия програмен период- след 2020 г., няма да бъдат намалени с 0.7%, каквито бяха първоначалните разчети, а дори ще има увеличение с около 250 милиона. Това съобщи министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов. За 2020-2024-а е планирано парите по първия стълб – директни плащания за България, да са 5.6 млрд. евро при около 5.35 млрд. евро сега.
Намеренията са да се присъединим и към държавите, които настояват да няма намаление като цяло на средствата за Общата селскостопанска политика и те да бъдат запазени. Това нямаше как да стане по-рано, защото България не можеше да подкрепи подобна декларация преди края на председателството на Съвета на ЕС, обясни още министърът.
Доза спокойствие сред земеделските производители внесе и съобщението, че предвиденото на този етап намаление на парите за развитие на селските райони ще може да бъде компенсирано с национални средства. Което означава, че започнати или предстоящи агропроекти няма да бъдат спирани заради липса на пари.
По многогодишната финансова рамка обикновено всяка страна от ЕС има различни претенции и ще е голям успех, ако преговорите приключат до април 2019-а. Сега повечето членки на общността изразяват позиция, че е необходимо предложените от Европейската комисия тавани на субсидиите да са доброволни и всяка държава след анализ да вземе решение за размера им. От предложените за обсъждане документи обаче става ясно, че Еврокомисията няма да отстъпи от предложението си за лимит за директните плащания – субсидиите, които фермерите получават за всеки хектар обработваема земя. Тези суми ще трябва да залегнат в стратегическите планове, чрез които страните ще прилагат европейската Обща селскостопанска политика в периода 2021-2027 година. Те няма да имат право да определят лимити, различни от предложението на комисарите. Таванът на плащанията ще се прилага в различни стъпки в диапазона от 60 хил. до 100 хил. евро.
Припомняме, че за сегашния финансов период (2014–2020 г.) у нас също се прилага таван на директните субсидии за обработваема земя, за да не отиват средствата само в най-големите стопанства.