Растящото търговско напрежение и очакванията, че Федералният резерв ще продължи да качва лихвите въпреки смущенията на фондовите борси, заоблачава хоризонта на световното стопанство. Анкета на "Бенк ъф Америка Мерил Линч", проведена между 5 и 11 октомври сред 231 мениджъри на фондове, показва, че те трупат кеш и следят с невиждан през последното десетилетие песимизъм активността на световната икономика. Рекордните 85% от участниците в допитването смятат, че настъпва краят на световния подем – с 11% повече от предишния максимум, отчетен през декември 2007-а. Делът на инвеститорите, които смятат, че растежът ще се забави през следващите 12 месеца, достигна 38% – най-мрачната прогноза от ноември 2008-а насам. Перспективата за световните печалби пък е най-лошата за периода от май 2016-а – 20% от участниците в допитването очакват те да намалеят. Най-висока от юни 2010-а е корпоративната задлъжнялост, 36% от анкетираните искат от компаниите да заздравят балансите си, а 31% определят като твърде висок дела на трудовите възнаграждения. Това предполага, че облигациите ще са по-доходни от акциите, но все пак заключението на анализаторите от анкетата е, че няма да има голямо пренасочване на средства от акции към облигации, докато доходността на десетгодишните щатски ДЦК не достигне поне 3.7 процента.
По оценка на фондовите мениджъри за девети пореден месец дългите позиции в акции на квинтета FAANG – Facebook, Amazon, Apple, Netflix и компанията майка на "Гугъл" – Alphabet, както и в китайския му еквивалент BAT – Baidu, Alibaba и Tencent, са били най-активните търговски сделки.
Анкетираните са споделили, че през октомври са купували книжа на компании от сектора на енергетиката и на производството на суровини, а са се "разтоварвали" от акции в дружества, чиито резултати са зависими от растежа и от икономическия цикъл. В тази връзка "претоварените" позиции в книжа на технологични компании са се хлъзнали надолу с 6 процента.
Кешът продължава да властва – равнищата на бързоликвидните средства са останали стабилни на по-високото от средното за последните десет години (4.5%) равнище от 5.1 процента.
Този път Федералният резерв не фигурира като транквилант за инвеститорите. Делът на фондовите мениджъри, които определят затягането на паричната политика като най-големия риск за пазарите, са скочили над два пъти – до 31 процента. Все пак търговската война оглавява "рисковата" листа с над 55 процента.
Възходящият лихвен цикъл на Федералния резерв убива надеждите на американците. Огромното мнозинство от участниците в допитването на "Бенк ъф Америка" смятат, че индексът S&P 500 ще падне поне до 2500 пункта (от почти 2810 в късния следобед на европейската търговия на 17 октомври), преди щатската централна банка да спре да качва лихвите. Сценарият, при който демократите печелят изборите и за Сенат, и за Конгрес в междинните избори през ноември се определят като негативни за S&P 500 от 59% от анкетираните.
Междувременно в Европа, по данни на агенция "Ройтерс", почти половината от акциите на най-големите компании от индекса STOXX 600 са навлезли в низходящо движение на търговията си. Затова не е учудващо, че хеджинговите фондове са увеличили отрицателните си залози за еврото и поради проблемите в Италия и в еврозоната като цяло. Чистото количество на "късите" спекулативни контракти в евро срещу щатски долари (при които играчите залагат на обезценяване на еврото) е достигнало 16142 броя.
Япония е заменила Щатите като най-предпочитания регион за инвеститорите в акции, въпреки че щатските компании се очаква да отчетат по-добри приходи.