Българските банки са в отлично здраве

Господин Петропулос, завършили сте индустриален и бизнес мениджмънт, защо решихте да се насочите именно към банковото дело?

– Завърших математика в Гърция и след това индустриален мениджмънт в Birmingham University във Великобритания. По това време намерението ми беше да продължа бизнеса на баща ми, който е преработка и износ на гръцки продукти с кораби за Англия. Но тази дейност беше доста тежка. Докато продължавах да уча в University of Manchester, ми предложиха да се ангажирам с изследване на теорията на портфолиото и неговото приложение на пазара на товарни кораби и петролни танкери. След известно време усетих необходимост да премина в света на международното банкиране. Бях нает от ABN AMRO Bank като стажант по мениджмънт, което беше много добър старт за банковата ми кариера.

Повече от 25 години кариерата Ви е неразривно свързна с банковия сектор – ABN AMRO, National Westminster Bank PLC, EFG Eurobank Ergasias S.A., Пощенска банка АД, Емпорики Банк-България, Банка Пиреос България, Бaнĸa Kpeди Aгpиĸoл… Къде срещнахте най-сериозните предизвикателства и кои бяха най-вълнуващите моменти в досегашната Ви кариера на банков мениджър?

– Предизвикателствата започнаха с интензивното обучение в ABN AMRO за ръководна длъжност и след това с включването ми в обработката на много големи и сериозни кредити за корабни компании. В NatWest отговарях за връзките на банката с мултинационални компании като ZE, Coca Cola, Sony, Hitachi, Glaxo, Toyota. Те държат на добрата кредитна оценка и перфекционизма при сложните сделки. Защото една грешка може да се окаже много скъпа за такъв клиент, или за банката. Когато се присъединих към EFG group, реално бях назначен за директор на банка, която се нуждае от пълно преструктуриране, за да се слее с EFG Eurobank. Предизвикателството беше да се направи оценка на състоянието на банката и да се вземат правилните решения в кратки срокове от новия мениджмънт, но се справихме.

След това, през 2000-ната, EFG ме назначи в Пощенска банка, приватизирана наскоро от EFG и AIG ALICO. Предизвикателството беше да се направи модерна банка от гледна точка на организация, клонова мрежа и разширяване на кредитирането. В началото това изглеждаше огромна по обем работа, но благодарение на усилията на целия персонал го направихме, а пазарът го оцени. Следващите големи предизвикателства дойдоха, когато се присъединих към Emporiki Bank, веднага щом бе придобита от Credit Agricole. От Париж искаха да ръководя мултимилионното развитие на една напълно нова банкова IT система, която да бъде внедрена в международния бизнес на Credit Agricole, след което да разширя бизнеса на банката в България. След тригодишни усилия на български и френски мултинационални екипи, тази IT банкова система беше успешно завършена.

Кое е най-трудното управленско решение, което сте взимали досега?
– Най-трудните решения са свързаните с работните места на хората. Когато пазарът и компанията се представят добре е удоволствие да се развиват и обучават персоналът и мениджърите. Но когато бизнес климатът е в рецесия, компанията трябва да пести разходи. Това може да означава намаляване на персонала, за да се запазят работните места на останалите. Взимането на решения, които засягат бъдещето на колегите ми, са много трудно нещо. В такива обстоятелства винаги се опитвам да им помогна при намирането на алтернативни възможности.

Как виждате настоящето и бъдещето на българския банков сектор?

– Основите на пазара в България са много добри, а институциите, контролиращи финансовия сектор, са предпазливи. Затова не очаквам големи изненади. БНБ винаги е изисквала осезаема сигурност и силно покритие на кредитните парични потоци.  Това поддържа съотношението на проблемните кредити на разумни нива и българското банкиране е в "добро здраве". Банките се консолидират в най-добрия възможен баланс и прилагат новите международни разпоредби. Като се има предвид добрата макроикономическа ситуация и фактът, че банките са печеливши и поддържат предвидим профил на риск, те могат да гледат с увереност в бъдещето си.

От доста години работите в страната ни, смятате ли че България се развива правилно в икономически аспект?

– Като цяло, разбира се, можете да го видите навсякъде около себе си. Макроикономиката ви е в добро състояние и позволява нови инвестиции и общ пазарен и икономически растеж. Държавните финанси също са добре контролирани. Необходимо е да се обърне внимание на някои сектори от икономиката и на някои професионални категории, особено с влизането ви в еврозоната. Така ще се гарантира, че те няма да бъдат засегнати от увеличаването на разходите.

Сега сте главен мениджър и партньор в Mazars България, бихте ли ни разказали малко повече за дейността на компанията?

– Mazars е френска международна компания, която в момента работи в около сто държави в света и предлага одит и консултантски услуги. Присъединих се като старши съветник по време на предишните ревизии на банковите активи и на баланса на застрахователните компании през 2015 – 2016 година. Бях избран за локален партньор и изпълнителен директор веднага след създаването на клона на Mazars в България. Много е важно, че компанията е напълно интегрирана в международната мрежа на Mazars, така че сме в състояние да поемем трудни задачи. Вече имаме експертен български екип и се стремим да го разширим, докато бизнесът ни расте.

Кои са професионалните цели, които си поставяте в новото амплоа?

– Mazars България трябва да реагира бързо и ефективно на нуждите на клиентите си и на институциите. Само така ще оправдаем доверието им и ще допринесем за успеха на начинанията им. В същото време компанията ще бъде място за млади българи, които да осъществяват кариерните си амбиции в сферата на одита и консултациите.

Какъв съвет бихте дали на младите професионалисти, които искат да станат топ банкери, финансисти или одитори?

– Това са добри професии за кариера и просперитет. Характерно във всички тези области е, че има все повече регулации и приложения за финансово моделиране. Моят съвет е – първо да учат добре предметите в училище, в университета или по време на професионалните квалификации, за да разберат същността на нещата. И второ – да насочат кариерата си към работата, която наистина им харесва и ще ги накара да работят усилено.

Известен сте като филантроп, откъде идва афинитета Ви към изкуствата и културата, които безрезервно подкрепяте?

– Семейството ми в Гърция е свързано с изкуството. Аз се възползвах от възможността да подкрепя френското изкуство в България в контекста на една отлична инициатива на френското посолство. Изглежда, че моите усилия са намерили широк отзвук в България.

Имате ли хобита, спортувате ли?

– Най-голямото ми хоби е семейният живот с три деца на различна възраст. Така със съпругата ми Елена споделяме разнообразните хобита на децата! В определени моменти работата също ти става хоби и няма много време за спортуване. Все пак много обичам да плувам, тъй като съм израснал близо до морето.

Обичате ли да пътувате, къде бихте прекарали своята ваканция или свободен уикенд?

– Живеейки в София ми липсва морето, така че уикендите прекарвам там. Бургас и Халкидики са първият ми избор за лятото. Аз съм от Пелопонес и моя роден град е Пиргос, където прекарваме голяма част от лятната ваканция. Зимните ни уикенди са с приятели в Банско, Велико Търново и Пловдив, ако децата ни нямат уроци или партита.

Като елегантен и стилен мъж вероятно имате изисквания към облеклото си. Кои са предпочитаните от Вас модели и дизайнери?

– През седмицата се обличам официално заради професията си, а през уикенда слагам сините джинси. В България намирам добри костюми. Колкото до вратовръзките и парфюмите, признавам че разчитам на френски марки. Вероятно това е нещо естествено, когато работиш с френски финансови групи.

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст