Мегасблъсъкът в хазарта придоби нови мащаби и вече спокойно може да бъде наречен открита война. През последните дни ситуацията около смятания за един от най-богатите бизнесмени в България – Васил Божков, се нажежи до червено. Последния епизод от драмата покрай собственика на "Нове холдинг" бе внесеният от Валери Симеонов законопроект за промени в Закона за хазарта. Така изведнъж се оказа, че Божков трябва да води битки на два фронта – един път по обвиненията на собствениците на "Ефбет", и втори път срещу напористия заместник-председател на парламента.
Явно бизнесменът ще търси съюзници от трибуните на "Герена" и в Брюксел. Но да искаш помощ от Еврокомисията по казус, свързан с хазарта, е като да се оплачеш на арменския поп.
Прокуратурата се задейства
След цялата шумотевица, на 22 януари се проведе акция на Специализираната прокуратура и Агенцията за държавна финансова инспекция в сградата на Държавната комисия по хазарта. От изнесените впоследствие данни от директора на инспекцията Георги Начев стана ясно, че проверката всъщност е започнала в средата на декември 2019 г. по нареждане на финансовия министър Владислав Горанов. Впоследствие е постъпило и постановление на Специализираната прокуратура за образувано досъдебно производство.
Точно по същото време собствениците на "Ефбет" Цветомир и Боян Найденови внесоха сигнал в държавното обвинение за несъбрани държавни такси за последните пет години от частните лотарии на бизнесмена Васил Божков в размер на около 250 млн. лева.
Начев съобщи също, че инспекцията в комисията по хазарта ще продължи около месец и ще се изискват още данни. Според получената до момента информация обаче законът позволява да се събират такси от операторите на хазартни услуги, формирани на различни основи. В единия случай комисията събира държавна такса в размер на 15% от стойността на направените залози за всяка игра. В другия, се събира държавна такса в размер на 20% върху стойността на получените такси и комисионни.
Днес лиценз за организиране на моментна лотария имат държавният "Български спортен тотализатор" (БСТ), както и частните компании "Ню Геймс", "Национална лотария" и "Евробет", чиито собственик е Васил Божков.
"Съпоставката на числата за периода 2014- 2019 г. сочи, че ако останалите организатори на хазартни игри са плащали като Българския спортен тотализатор, сумата е щяла да бъде с около 210 млн. лв. повече", разясни Георги Начев.
Хазартната практика в ЕС
Изпълнителният директор на "Национална лотария" Димитър Ганев обяви преди дни, че компанията е сезирала Европейската комисия за предложенията на Валери Симеонов у нас да се забрани извършването на лотарийни игри от частни фирми. Само че на официалната страница на институцията изрично е посочено, че на европейско равнище не съществува специално законодателство в областта на хазартните услуги. Държавите от общността са автономни в начина, по който организират тази сфера, стига да спазват основните свободи, установени в Договора за функционирането на Европейския съюз. Специфично уточнение е, че "свободата за предоставяне на услуги или за откриване на бизнес в друга държава от ЕС е от особено значение".
Еврокомисията подчертава също така, че в някои европейски юрисдикции са установени монополни режими. Те се управляват от оператор, контролиран от държавата, или от частен оператор въз основа на изключително право, т.е. чрез концесия. Все по-голям брой страни обаче са създали лицензионни системи, които позволяват на повече от един оператор да предлага услуги на пазара. И съгласно европейското законодателство никоя конкретна система не е облагодетелствана спрямо останалите.
"Регулацията на хазарта в страните от общността се характеризира с разнообразни регулаторни рамки. В редица решения Съдът на Европейския съюз (CJEU) се произнесе за съответствието на националните регулаторни рамки с правото на ЕС", посочва Еврокомисията, което предполага, че казусът между Божков и Симеонов следва да бъде разгледан от националните ни съдилища или от съда на съюза.
Колкото до твърденията на бизнесмена, че промените в Закона за хазарта противоречат на Конституцията, те могат да бъдат проверени от Конституционния съд само с подписите на най-малко 48 депутати и по искане на президента или главния прокурор.
Какво предлага Валери Симеонов
Текстовете на заместник-председателя на Народното събрание предвиждат сегашните частни лотарии да организират единствено "томбола, бинго, кено и техните разновидности". Предлага се три месеца след приемането на законопроекта издадените лицензи на частни лотарии да бъдат прекратени, т.е. в този срок "Национална лотария" и "Лотария България" ще трябва да преустановят дейността си.
В поправките е заложено и задължение частните лотарии да изплатят вече спечелените суми. Идеята е печалбите, които не са раздадени към датата на прекратяване на игрите, да се изплатят до края на юни 2021 година. Ще е възможно и разсрочено изплащане, но то трябва да приключи до края на 2025-а.
Ограничения са заложени и за обектите, в които ще се разпространяват "игрите на късмета". Те също ще подлежат на лицензиране, което ще ограничи продажбите на талони и билети в магазини и бензиностанции. Обектите пък, в които се продават талони и "други удостоверители знаци за лотарийни игри", ще трябва да отстоят на повече от 300 метра от училища. В момента такова ограничение има само за игралните зали и казината.
В началото на правителственото заседание в четвъртък (23 януари) премиерът Бойко Борисов загатна, че ГЕРБ ще подкрепят предложенията. "Ние можем да подкрепим, но изрично трябва да бъде вписано, че не може да се отдава на концесия, да се аутсорсва и преотдава и трябва да бъде в забранителния списък за приватизация. Да е сигурно, че абсолютно никой друг, освен държавата, няма да се занимава с тази дейност", заяви Борисов.
Той определи като внушение твърденията, че държавата ще отнема чужд бизнес. "Никой на никого не взима фирмата. Тази дейност е лицензионна и ако някой не си е платил таксите, ще му се отнеме лицензът. Къде е одържавяването? Бизнесът трябва да бъде непроверяван и да не плаща данъци ли? Той се обвърза и със Закона за хазарта, който отдавна искаме да променим", каза още министър-председателят.
Сините запалянковци – инструмент за натиск срещу Бойко Борисов
В рамките на две срещи със феновете на "Левски" собственикът Васил Божков официално обвърза финансирането на футболния клуб със запазването на статуквото в лотарийните игри. "Ако одържавят лотарията, просто няма да имам възможност да издържам клуба. Готов съм да остана начело, но не виждам смисъл Сега феновете ще направят среща с Красен Кралев и ще дискутират. Надявам се премиерът да вземе правилно решение. Кой съм аз да говоря с премиера?", обясни Божков.
От Националния клуб на привържениците поискаха среща и получиха среща с министър-председателя Бойко Борисов. "Сините" запалянковци заплашиха и с улични протести, които като нищо можели да прераснат в грозни сцени.
Тандемът "Домусчиев – Пеевски"
(Коментара от "Фейсбук" профила на Илиян Василев, анализатор и бивш посланик в Москва, публикуваме с известни съкращения).
Вън от съмнение е, че Васил Божков този път е в трудно положение. Схемата е позната до болка. Бизнесът му зависи от държавата и милиардите му са функция на нейното благожелание. Както е милиардер, така утре може да се окаже милионер. Беше ясно, че хората от "Ефбет" са получили "кураж" отвън, за да се опълчат срещу него.
Няма съмнение, че тандемът Домусчиев – Пеевски работи в синхрон и този път са включили и прокуратурата и Борисов. Шансовете на Божков не са големи, още повече, че е закъснял в медийната си контра кампания и изобщо с контрамерките. Много години в безгрижие и охолство са отслабили рефлексите му.
Ходът му със срещата с фен клуба на "Левски" е слаб. Издава слабост, оплаква се, че Борисов не му вдигал, с която ясно показва, че е в молеща, неизгодна позиция. Феновете, логично, преди да тръгнат с лошо, ще опитат с "добро", ще потърсят среща с премиера. Защото Борисов никога няма да остави "Левски" без финансиране. Нали той сам натика Божков да финансира "сините".
Схемата с "национализацията" обаче не е толкова лесна за реализиране. Дори и да приемат закона на Симеонов, закриването на частен бизнес заради решение на държавата си иска процедура, има последствия и в края на уравнението не се знае кой печели.
Божков може да ги съди и у нас и в чужбина. Може и да финансира падането на Борисов от власт, особено сега, когато нещата са "на кантар".
Затова очаквайте по-груби действия от прокуратурата, за да "омекне" Божков и да не "пърха" много.
Всичко е игра на нерви. Не е никак сигурно дали изобщо проектозаконът на Симеонов ще бъде приет, или, ако бъде приет, колко дълго ще действа. Този свободен кешов поток около хазарта, тези 3 милиарда лева са "сол от солта" на модела на това управление. Парите са необходими на всеки управляващ – и да управлява чрез тях и да се облагодетелства от тях.
Божков има доста ходове, но времето за повечето от тях мина.











