Гешев върна Филчев в прокуратурата

МВНРСреща на министър-председателя с български посланициНикола Филчев - посланик в Казахстан

Ни в клин, ни в ръкав в сайта на държавното обвинение се появи уникално съобщение:

“С оглед осъществяване на конституционните правомощия на главния прокурор на Република България по чл. 126, ал. 2 от Конституцията на Република България за методическо ръководство върху дейността на всички прокурори, и на основание чл. 138, т. 1 във вр. чл. 136, ал. 5 от Закона за съдебната власт се създава експертен съвет към главния прокурор на Република България. Съветът се състои от представители на научната общност с безспорен опит в областта на правото и изявени специалисти в правоприлагането с доказани професионални качества и авторитет…”

Спираме дотук поради липса на достатъчно място. Всеки, който иска да се запознае с членовете на новата структура, може да направи това в интернет страницата на държавното обвинение. Ние ще отбележим само, че анонсът, според който участниците в съвета са с безспорен авторитет в областта на правото, че са изявени специалисти и притежават доказани професионални качества и авторитет е леко… невярно.

Да, сред тях има такива хора, но има и “инакви” – дето с години сме им търпели и магариите, и издевателствата над писаните закони и неписаните морално-етични принципи. И от тях – с особена сила – като прясно калайдисан тиган по пълнолуние – блести бившият главен прокурор Никола Филчев.

Да обясняваме надълго и нашироко какво представлява скромният днес преподавател в Юридическия факултет на УНСС няма смисъл, защото и десет броя на “БАНКЕРЪ” ще са ни малко. Затова само ще маркираме само част от безобразията, върху които ще “стъпи” продължението на поредицата “Пародията на прехода”, посветено на държавното обвинение и неговите предводители.

Първо – превърна прокуратурата в свое еднолично владение, където само той има право да коли, беси и бие (туй последното – в буквалния смисъл на думата). И затова, дори и в съдебна зала, неведнъж се е чувала тъжната поговорка “В прокуратурата няма НК и НПК, има каквото каже г-н Филчев!”

Второ – не направи абсолютно нищо за овладяване на организираната престъпност и корупцията, тъкмо обратното – по време на неговия мандат (1999-2006 г.) започна същинското мафиотизиране на традиционните ОПГ-та. И то по класическата дефиниция от средата на 70-те години на миналия век: срастване на организираната престъпност с политическата класа с цел подчиняване на националното стопанство в полза на организираната престъпност!

Трето – въпреки че поне три пъти се кле от парламентарната трибуна, Никола Филчев не направи абсолютно нищо, за да изправи разграбителите на държавното имане, наследено от социалистическа България. Точно така – за т. нар. варварска приватизация става дума. По едно време уж беше подкарал идеолозите на разкостването по списък, но днес – 16-17 години след загадъчната (все още) поява на сакралния опис – с над 40 имена на бивши и действащи министри, заместник-министри и разни други висши държавни чиновници, резултатът си е все същия – никакъв.

Четвърто – воден от амбицията си да остане в историята като главният прокурор, възстановил блясъка на държавното обвинение от епохата на Сталин и бащата на конструкцията “Прокуратурата е единна и неделима, всеки прокурор е подчинен на висшестоящия, а всички – на главния прокурор” – Андрей Вишински, през 2003-2005 г. той сътвори чудеса от храброст и… успя: действащият в момента Наказателнопроцесуален кодекс (НПК) въоръжи редовите прокурори с толкова правомощия, че те за пет пари работа не могат да свършат. А преписките, минаващи през ръцете им, скочиха рязко: от 100 000-150 000 през 2002-2003 г. на… 270 000 през 2017 г., да речем. Докато количеството редови прокурори си остана едно и също – около 2000 души.

Спираме дотук, защото после на никого няма да му е интересно. А защо актуалният главен прокурор Иван Гешев се е надскочил?

Отговорът се крие в двете разпоредби от Закона за съдебната власт, които би трябвало да узаконят създаването на експертния съвет.  Е, гледахме и четохме, четохме и гледахме какво пише и в чл. 136, и в чл. 138 от ЗСВ, но точно такова правомощие на главния прокурор не открихме. Няма и няма.

Вижте сами:

  • чл. 136, ал. 5: Главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори и следователи за точно и еднакво прилагане на законите и защита на законните права и интереси на гражданите, юридическите лица и държавата;
  • чл. 138, т. 1: Главният прокурор ръководи и представлява прокуратурата!

Нейсе, макар странното и интересчийско интерпретиране на законовите норми да заприлича на масов спорт. Важното е, че все още главният прокурор не е решил да си направи и собствена ведомствена полиция с разследващи правомощия, а шефът на МВР – ведомствено държавно обвинение!

Пепел ни на устата…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст