България се стреми да постигне европейските стратегически цели, включително за 5G градове, обяви транспортният министър Росен Желязков по време на дискусиите за Европейския фонд за възстановяване и прехода към иновации, зелен дневен ред и дигитална трансформация. Желязков акцентира, че петото поколение технологии ще създаде нови възможности за дистанционно обучение и работа, а 5G мрежите ще осигурят сигурен достъп до облачно съдържание, бизнес приложения, телемедицина.
Като една от важните стъпки за осигуряването на транспортна свързаност, министърът очерта изграждането на участъци от Лъч 3 на метрото в София. Необходимите средства са 762,9 милиона лева като 360 милиона лева от тях са от Фонда за устойчивост и възстановяване.
„Друг важен проект е обновяването на подвижния състав за градски и междуградски транспорт „Зелена мобилност”, който е на стойност 100 милиона лева. Модернизацията на ключови железопътни гарови комплекси като Мездра и Червен бряг и изграждането на Интермодален терминал в Горна Оряховица, също ще допринесат за градското развитие“, каза още министърът на транспорта.
По думите му пандемията може да се разглежда и като възможност, не само проблем. Според Желязков пример за това е, че за месец са били изградени основните модули на здравно-информационна система, за която от толкова години се говори и която дава съвсем друг подход към здравната система.
330 млн. лева от Фонда за възстановяване ще бъдат насочени към финансиране на университетски проучвания. В сферата на иновациите страната ни планира трансформация на капацитета на Българската академия на науките (БАН), за да бъде направена връзката между иновациите и промишлеността, коментира Мартин Дановски, който е председател на Агенцията за иновациите. Приоритети за страната ни в дългосрочен план ще бъдат висшите учебни заведения, както и фокус към основното образование. Страната ще насърчи и бизнесът да търси и инвестира в иновации, посочи още Дановски.