България предлага разработването на цялостна нова стратегия на европейско ниво за развитие на туризма. Конкретните действия за насърчаване на създаването на благоприятна среда за развитието на предприятията в туристическия сектор трябва да бъдат подкрепени с използването на възможности за финансиране и подкрепа от специализиран европейски фонд за туризъм.
Това се казва в одобрена позиция на България за участие в неформална видеоконференция на министрите на туризма на Европейския съюз, посветена на настоящата ситуация в туристическия сектор в контекста на COVID-19 и мерки за възстановяването му. Срещата ще се проведе на 01 март в рамките на португалското председателство на Съвета на ЕС.
Дискусиите на предстоящата неформална конференция на министрите на туризма ще се фокусират върху формулирани от председателството въпроси. Те ще са свързани с обмен на информация и анализ на основните уроци и изводи от предходния летен сезон 2020 г. Същевременно ще бъде разисквано свободното движение на хора в ЕС и по-конкретно вътрешните и външни граници и възможностите за укрепването на Единния вътрешен пазар чрез туризма. Ще бъде дискутирана необходимостта от подкрепа, политически действия и специфични инструменти на ЕС за адресиране на средно-срочното възстановяване на Европейската туристическа индустрия.
Позицията на България очертава като приоритет за страната ни отварянето на границите, тъй като това е основна предпоставка за възобновяване на туристическата дейност и засяга пряко туристопотока. Изразена е подкрепа за координиран подход по отношение на ограниченията за пътуване, който следва да бъде в съответствие с принципа на пропорционалност и липса на дискриминация, като се прилага за страни със сходна епидемична обстановка.
Загубите от вътрешен и входящ туризъм у нас възлизат на около 4,2 млрд. лева по данни от НСИ и БНБ за първите 9 месеца от 2020 г. Очакванията са те да нараснат поради малкия брой туристически пътувания в края на годината. Не е изключено общата загуба за сектора да надхвърли 5 млрд. лева за цялата година, като все още предстои да бъде публикувана окончателната статистика.
Според данните на Министерството на туризма у нас към момента около 40% от зимните курорти и близо 100% от СПА дестинациите са резервирани на 100%, което може да бъде отчетено като положителна тенденция.
Огромният срив на чуждестранните туристи е основната причина за загубата, която секторът е генерирал през 2020 година.