Връх Ботев е най-ветровитото място у нас

Метеорологичната станция връх Ботев

На днешния ден през 1966 г. на връх Ботев – най-високият в Стара планина и на нейния дял Калоферска планина (2376 м), е открита телевизионна и УКВ станция.

На връх Ботев е изградена и метеорологична станция, а радиорелейната и телевизионна станция покрива с телевизионен и радио сигнал над 65% от територията на България.

Върхът се намира в Троянско-Калоферския дял на Средна Стара планина, на границата между област Ловеч и област Пловдив. Най-близо разположените градове на юг от билото са Карлово и Калофер, а на север – град Априлци.

През годините върхът е имал различни имена. До 29 юни 1942 г. се нарича Юмрукчал (понякога Юмрючал), а след това до 5 януари 1946 г. е Фердинандов връх.  До 14 март 1950 г. отново е Юмрукчал, а след това получава сегашното си име Ботев. 

Върхът попада в планинския климатичен пояс. Той обхваща онези части от територията на България, които имат приблизителна надморска височина около и над 1000 метра. Най-високите температури са през лятото, а най-ниските – през зимата. Времето е динамично поради специфичното местоположение.

Ветровете на върха са най-силните в страната, на второ място у нас е връх Мусала – със 7.6 м/с годишна скорост на вятъра.

За туристи

Връх Ботев е сред "Стоте национални туристически обекта" на Българския туристически съюз, има печат в туристическата спалня на върха.

Върхът е включен и в инициативата "Покорител на 10-те планински първенци“ (на трето място у нас). Печат има в метеорологичната станция и в туристическата спалня на върха и в заслон „Ботев“.

Маршрути

Един от маршрутите е през южното било на планината от местността "Паниците" до хижа „Рай“. Преходът отнема около 5.5-6 часа. До хижа "Рай" се следва добре маркирана (син цвят) и често посещавана пътека, след това се минава по така наречената Тарзанова пътека, която се вие леко встрани от Райското пръскало. Първите 400 метра са по-стръмни, но безопасни. Надолу се открива впечатляваща гледка от Джендема – вековни гори, недостъпни скали, огромни и стръмни долини, невероятна зеленина и разнообразен животински свят. Виждат се също върховете Амбарица, Купена, Жълтец и т.н. Нагоре наклонът намалява и височината нараства монотонно до 2376 м на върха. Връх Ботев е най-ветровитото място в България и изисква подходяща екипировка.

От север през хижа "Плевен" с преход от 4-4.5 часа или директно качване по "Кабела“ през "Кралимаркова купа“, което се явява най-краткия и най-бързия маршрут за изкачване до върха, а времето което ви е необходимо е между 3-3.5 часа. От Острец през хижа "Тъжа" разстоянието се взема за 7 часа.

От запад към върха води маршрут по билото, който започва от хижа "Добрила". Трудността му е от степен IV. Лятото в хубаво време се минава сравнително лесно от всеки средностатистически турист. Има на места въжета за улеснение, като на едно-две места е нужно набиране, а другаде – спускане почти само на ръце. При хубаво време и добра видимост, които там са рядкост, маршрутът предлага неповторими гледки към Северна и Южна България. От хижа "Васил Левски" може да се изкачите за 3.5-4 часа.

Връх Ботев е част от прехода "Ком – Емине“, известен още като маршрут „E3“ – название на най-дългия маркиран пешеходен туристически маршрут в България. В миналото е наричан и „Маршрут на дружбата“ той представлява финалът на международния туристически маршрут "Е3". 

Хубав зимен маршрут е Карлово – хижа "Равнец" – Кочмара – Петолъчката – връх Жълтец – заслон "Ботев“ – връх Ботев. При хубаво време, но с лепящ се по снегоходките сняг, който прави ходенето трудно. За физически добре подготвен човек с раница около 14 кг, маршрутът се изминава за 8 часа, но е доста изморително. По този маршрут не е наложително използването на котки, но с тях се ходи стабилно и бързо, ако е заледено, и затова носенето им по този маршрут е главно за улеснение.

Внимание

При недостатъчен туристически опит и подготовка и липса на компетентен водач трябва да се внимава в маркировката, в противен случай има опасност туристите да се изгубят или да пострадат. 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст