В Силистра откриха офис на търговската камара България – Румъния

бизнес

Двустранна търговска камара България – Румъния с председател Дору Драгомир и заместник-председател силистренецът Светослав Кьосев бе открита днес в Силистра, съобщиха от общината в крайдунавския град.

Това се случва по повод десетгодишнината от създаването на камарата. В нея членуват 56 компании от близо 30 икономически направления. Хиляди други фирми – с румънски или смесен капитал, имат бизнес у нас. Трите офиса ще подкрепят партньорството на българския и румънски бизнес в София, в Букурещ и в Силистра.

Кметът на Община Силистра д-р Юлиян Найденов преряза лентата при откриване на офиса на Двустранната търговска камара България – Румъния. Сред гостите беше и румънския посланик в София г-жа Бръндуша Предеску, почетния консул на Румъния в Силистра инж. Стефан Райчев, както и участниците в бизнес форум от българска и румънска страна.

Изграждането на фериботна линия Тутракан-Олтеница е било тема на разговор между д-р Димитър Стефанов – кмет на Тутракан и румънския посланик. В тази връзка в Букурещ предстои среща на 23 май с румънския министър на транспорта.

Според посланик Предеску темата за мостовете над река Дунав между България и Румъния е много важна. И е добре да се разговаря относно възможните места за тяхното изграждане, тъй като само така ще се осигури по-добра свързаност между двете страни.

В момента Румъния е вторият по големина търговски партньор на България сред страните в Европейския съюз.

От една страна, заради близостта ни, а от друга и заради многото фирми, които имат инвестиции във всяка една от тях – индивидуални или съвместни. Не са малко и хората от крайграничните зони, които работят в съседната страна. Румънските туристи са най-голямата група, която посещава черноморските и планинските ни курорти. 

Неслучайно стокообменът ни премина и границата от пет милиарда евро през 2019 година. През пандемичната 2020-а има леко забавяне, но то е преодоляно през миналата година. Румъния е вторият на-голям търговски партньор на България в Европейския съюз след Германия. 

През миналата година износът ни за северната ни съседка е бил за 6.86 млрд. лева, като е нараснал с 38% на годишна база. В същото време вносът се е повишил с 31.5% и е на стойност 5.78 млрд. лева, което предопределя и положителното търговско салдо за България, както е било и през 2020-а. 

Продължава да расте и броят на румънските бизнесмени, които пътуват до нашата страна със служебна цел. През януари тук са били 12 063 човека, през февруари – 13 014, а през март у нас са били 14 635 бизнесмени. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Случаят "Баба Алино" ще ни направи ли по-предпазливи, когато купуваме имот?

Подкаст