Подготвя се нова схема за подпомагане на физическите лица и бизнеса заради скъпите горива, обяви министърът на икономиката Никола Стоянов. Тя ще е по подобие на схемата са 25 стотинки на литър, но ще бъде финансирана чрез свръхпечалбите на компаниите от сектора, а не от държавния бюджет. Все още не е ясно какъв ще бъде размерът на подпомагането, но надеждата на Стоянов е от началото на следващата година схемата да е работеща,.
Ако се приемат предложенията на служебния кабинет, цената на горивата няма да спадне, но ще се осигури подпомагане, обясни министър Никола Стоянов.
Схемата е по подобие на тази за 25 стотинки на литър, но все още не е ясен размерът на сумата за подпомагане и как ще се формира. Този път обаче освен физическите лица, ще се подпомагат и компаниите, а парите няма да идват от хазната, а от свръхпечалбите на компаниите от сектора. Те ще постъпват във фонд, който се администрира от Министерството на финансите.
Помолен за коментар на опасенията, че с износа на петролни продукти, произведени с руска суровина в рафинерията в Бургас, се нарушава дерогацията от Европейския съюз, Стоянов заяви:
"Ако се приемат тези промени, компаниите ще имат право да внесат авансово своя дял и вече тогава ще може да се изплаща таза помощ на литър".
Стоянов коментира и казуса дали е възможен износ на петролни продукти, произведени от рафинерията на "Лукойл" в България.
"Самият текст на дерогацията позволява износ на продукти от България на руски петрол, преработен в България. Забранени са продукти от руски петрол, преработени в Русия, а това няма как да влезе в ЕС", обясни той.
"Ако "Лукойл" не изнася, има два варианта – или тук цените да станат 5-6 лева, или да затворят", каза още министърът.
Цените на петролните продукти в България ще се повишат значително, ако рафинерията в Бургас спре да изнася продукцията си, обяви министърът на икономиката Никола Стоянов в ресорната парламентарна комисия.
По думите му потенциалното спиране на износ ще накара рафинерията да работи с много малък обем, което оскъпява продукцията.
Министърът допълни, че няма нарушение на дерогацията за внос на руски петрол у нас, която страната ни получи за следващите две години въпреки санкциите срещу Русия заради военната агресия в Украйна.
"Самият текст на дерогацията позволява категорично износа от България на продукти от руски петрол, преработен в България. Забранено е за продукти от руски петрол, преработени в Русия, това няма как да влезе в Европейския съюз по никакъв начин", обясни той.
Министърът посочи още, че основният фактор за високата инфлация се измества от горивата към хранителните продукти и логистиката. Той потвърди, че правителството работи по мярка за подпомагане на бизнеса чрез свръхпечалбите на енергодружествата.
Чрез налог върху свръхпечалби трябва да се финансира и продължаването на тавана върху цената на електроенергията за бизнеса. Комисията по енергетика в НС одобри компенсации до 200 лева на мегватчас за следващата година, като разликата до пазарната цена ще се покрива чрез облагане на по-високите печалби на фирмите-производители на ток.
Досега бизнесът беше компенсиран с над 250 лв. за мегаватчас. Решенията на комисията трябва да бъдат разгледани и в пленарна зала.
Битовите потребители на електроенергия трябва да останат на регулирания пазар до 31 декември 2025 година.