Министерството на финансите на Австралия е съобщило, че възнамерява да разшири мрежата от двустранни данъчни споразумения на страната, като започне преговори с още седем страни, включително България. Планирани са преговори с България, Колумбия, Хърватия, Кипър, Естония, Латвия и Литва.
Тези страни се включват в текущата програма, която вече обхваща Португалия, Словения, Гърция и Люксембург, както и Исландия, която подписа данъчно споразумение с Австралия на 12 октомври 2022 година. С тези споразумения ще се осигури по-голяма данъчна сигурност за бизнеса, което ще насърчи засилването на икономическата интеграция чрез чуждестранни инвестиции и търговия.
България се стреми да развива търговско-икономическите отношения с Австралия, която е една от най-мощните икономики в Азиатско-тихоокеанския регион. След приемането на страната ни за пълноправен член на ЕС възможностите за разширяване на двустранното сътрудничество нарастват в условията на активното партньорство между съюза и Австралия, като позитивна роля в това отношение играе и значителната българска общност в страната.
Няколко са основните рестриктивни фактори, възпрепятстващи устойчивото развитие на търговията със стоки и услуги между България и Австралия. Това е сравнително малкият пазар у нас за възможностите и капацитета на австралийския износ, който в преобладаващата си част се състои от суровини (след встъпването на България в ЕС този фактор играе все по-малка роля). Освен това отсъстват свободни пазарни ниши в Австралия, ограничен е ресурсът за активна рекламна и промоционална дейност за българските стоки и услуги на австралийския пазар, предпочитанията и ориентацията на българския бизнес към пазарите на ЕС и други.
През миналата година стокообменът с Австралия възлезе на 173.5.д млн. щ. дол. с ръст от 39.1% спрямо 2020-а. Износът ни е за 47.3 млн. щ.д. със спад от 8.1 на сто. Вносът от Австралия е на стойност 126.2 млн. щ.дол,и с ръст от близо 72.4 на сто. По-високият импорт се дължи главно на увеличените обми медни руди и техните концентрати; семена от репица или рапида, пепели и отпадъци (различни от получените при производството на желязо или стомана), съдържащи метал или съединения на метали, вълни и други.
Привлечените австралийски инвестиции в България са основно в минодобивната промишленост, преработката на селскостопански продукти, търговията с недвижими имоти, консултантската дейност, търсенето и проучването на природни ресурси.
Допълнителен импулс за активизиране на двустранните икономически отношения се очаква да даде сформираният през февруари 2018 г. Българо-австралийски бизнес съвет (BABC), който е неправителствена организация със седалище в София, имаща за цел да подпомага установяването на преки бизнес контакти между български и австралийски и новозеландски компании.
Предвид голямата географска отдалеченост на двете страни туристическият поток и в двете направления не е особено активен. Същевременно Австралия остава извън „топ 50“ на туристическите дестинации за българи.