Националната коалиционна партия обвинява правителството на Сана Марин в неограничени разходи на държавни средства
Финландската дясна опозиционна Национална коалиционна партия има малка преднина в навечерието на парламентарните избори на 2 април, сочи проучване на общественото мнение, публикувано от всекидневника “Хелзингин Саномат”, предаде Ройтерс.
Изправена пред рецесия и нарастваща инфлация на потребителските цени, министър-председателката Сана Марин се бори да остане на власт със своята лява Социалдемократическа партия (СДП), която е на второ място в анкетата, отбелязва агенцията.
Финансово консервативната Национална коалиционна партия е напът да се превърне в най-голямата формация, подкрепена от 20,8 на сто от гласоподавателите, докато преди четири години се радваше само на 17 на сто подкрепа, според проучването “Кантар Пъблик”, проведено в периода 13 февруари – 17 март сред 2584 гласоподаватели.
Партията на Марин и партията “Финландците” получават по 19,3 на сто от гласовете, което означава, че подкрепата за всяка от тях е нараснала съответно с 1,6 на сто и с 1,8 на сто от 2019 г. насам.
Тъй като понастоящем в парламента има представители на цели 10 партии, най-вероятно окончателното формиране на правителство ще бъде плод на коалиционни преговори, които ще продължат със седмици след изборите, отбелязва агенцията.
Управляващата начело на петпартийна коалиция СДП поставя в основата на предизборната си кампания обещание за подобряване на обществените услуги и по-специално за отпускане на повече средства за здравеопазването, включително в извънградските и селски райони на Финландия.
Опозиционните лидери Петери Орпо от Националната коалиционна партия и Рика Пура от партия “Финландците” обвиняват правителството на Марин в неограничени разходи на държавни средства и призовават за строги фискални мерки за възстановяване на ресурсите в държавната хазна.
Миналата година Финландия, подтикната от нахлуването на Русия в Украйна, промени политиката си по отбрана и сигурност, която водеше от десетилетия, и реши да внесе кандидатурата си за членство в НАТО, което бе подкрепено от почти всички членове на парламента, отбелязва Ройтерс.
Турция и Унгария – единствените страни членки на НАТО, които все още не са одобрили официално членството на Финландия в алианса, дадоха да се разбере, че възнамеряват да го направят през идните седмици, уточнява агенцията.