Общо 57 млн. лева капиталови инвестиции са вложени в иновации, социални и екологични проекти за 2023 г. в бирената индустрия. Това отчетоха от Съюза на пивоварите в България на годишното си общо събрание. От тях над 20 милиона са в дълготрайни материални активи за зелени иновации като фотоволтаични мощности, доизграждане на биоанаеробни инсталации, закупуване на хибридни автомобили, обновяване на машини, хладилни витрини, наливни инсталции и други апарати с оптимален енергиен клас.
Към капиталовите вложения се добавят социалните инвестиции за развитието на човешките ресурси, проектите с принос към общността, екологичните инициативи, кампаниите за отговорна консумация, заедно с информационно-образователните и превантивните програми надхвърлят 5.5 млн. лева.
За Съюза на пивоварите през 2024 г. устойчивото реализиране на политиките и практиките за екологична отговорност продължават.
Основният фокус тази година е върху въвеждането на депозитната система в страната.
Процесите по реализирането на този мащабен проект набират все по-голяма скорост. Освен това всички пивоварни продължават да инвестират в нови решения, свързани с олекотяване на бутилките, пълна рециклируемост на материалите на опаковките, нови разфасовки в кенове и други. Сред амбалажа стъклените бутилки имат дял от 21%, пластмасовите са 48%, кеновете – 26% и кеговете – 5 процента. Видимо продължава тенденцията за намаляване на дела на пластмасовите бутилки и увеличаване на дела на кеновете.
,,Работната група на Министерството на околната среда и водите, на която заедно с други организации Съюзът на пивоварите също е член, вече е уточнила най-важните параметри за въвеждането на бъдещата депозитна система в страната“, съобщи Ивана Радомирова – изпълнителен директор на съюза. Тя допълни, че е започнала и работата по законодателството. По думите ѝ очакванията са този активен подход и партньорско взаимодействие между министерството и отговорните бизнес асоциации да продължат.
Едновременно с това започва проучване на логистичната и функционална структура на депозитна система за опаковки от напитки. Изследването ще очертае също така стъпките и сроковете за нейното въвеждане. Общата амбициозна цел е до края на тази година да бъде приета законова рамка за депозитната система
По данни на Агенция „Митници“ към 31 декември миналата година у нас са регистрирани 40 пивоварни предприятия. От тях големите компании са три, малките и средни пивоварни са 6, а останалите 31 са микропредприятия.
Членовете на Съюза на пивоварите произвеждат 99% от бирата в България
и общо имат пазарен дял от близо 95 процента. За миналата година се наблюдава 3% спад в продажбите на бира в сравнение с 2022-а до общо 507 милиона литра пиво. Това означава, че средно в страната ежедневно се купуват по 1 390 000 литра от пенливата напитка. Седем нови бири са добавени към основното продуктово портфолио на компаниите от Съюза. Между тях са и модерните сред потребителите стилове ИПА и стаут.
През 2023 г. продължават нововъведенията и за оптимизиране на разходите за вода и енергия в пивопроизводството. С 28-30% са намалени производствените емисии от въглероден диоксид (СО2) в сравнение с 2020-а.
Бирената индустрия у нас осигурява работна заетост за близо 25 000 души. От тях 2100 или 9% са директно заетите в пивоварната промишленост и 9% – по веригата на производство на земеделските суровини. По данни на НОИ към септември 2023 г.
средният осигурителен доход в пивоварната промишленост е 2210 лв.,
като по този показател отново е в първите десет бранша с най-високи заплати.
На годишната си среща компаниите отчетоха и сериозния принос на българските учени за развитието на пивоварната наука. През последните две години са осъществени 6 нови изследвания и научни задачи. Те включват разработване на нов микробиологичен метод за контрол на микроорганизмите в бирата, решения за повишаване на антиоксидантите и витамините в пивото, актуално изследване за В-витамините в бирата и обзорни научни доклади за функционалните ефекти на пивото. Стотиците международни научни изследвания за ефекта от умерената консумация на бира, както и силното развитие на асортиментите на безалкохолните и нискоалкохолни бири вече ясно показват, че пивото може да бъде част от балансирания начин на живот.
Съюзът на пивоварите в България е представителната организация на производителите на бира, малц и хмел в страната и техните доставчици на материали. Членове на Съюза са пивоварните компании: ,,Болярка ВТ” АД, „Бритос” ЕООД, ,,Загорка” АД, ,,Каменица” АД, ,,Карлсберг България” АД, ,,Ломско пиво” АД, ,,Доровски инвест“ ООД.