Съединените щати смятат, че забраната за внос на уран от Русия ще им позволи да премахнат зависимостта от Руската федерация в областта на мирната ядрена енергия. Тази позиция е изложена в изявление на помощника на президента на САЩ по националната сигурност Джейк Съливан, разпространено от пресслужбата на Белия дом.
Според него законът, подписан от президента Джо Байдън, „ще укрепи енергийната и икономическата сигурност на страната чрез намаляване и в крайна сметка премахване на зависимостта от Русия в областта на мирната ядрена енергия“. Според Съливан отпускането на 2.72 млрд. долара, одобрено от Конгреса по искане на Байдън, ще даде
възможност да се създаде капацитет за обогатяване на уран в САЩ.
Съливан твърди, че подписването от Байдън на закон, забраняващ вноса на уран от Руската федерация, „възстановява лидерството на Америка“ в областта на ядрената енергия и също така ще позволи
„обезпечаването на енергийния сектор на страната за поколения напред“.
По-рано в понеделник Байдън подписа закон за „забрана на вноса в Съединените щати на необлъчен, ниско обогатен уран, произведен в Русия или от руска компания“.
Въпреки това, в изключителни случаи, при липса на алтернативни източници на уран за поддържане на работата на американските реактори или ако такива покупки са в „национален интерес“, законът позволява покупките да продължат до януари 2028 година. Документът също така налага задължения на Министерството на енергетиката да търси и предоставя на Конгреса варианти за заместване на доставките на руски уран.
Законът ще влезе в сила 90 дни след подписването му. Ограничението ще остане в сила до 2040 година.
В началото на годината Съединените щати обявиха, че планират съвместно с Япония, Франция, Великобритания и Канада да създадат производство на нискообогатен уран.