Служебният премиер Димитър Главчев постави началото на разчистването на терена за построяването на Националната детска болница в столичния квартал “Горна баня”. Заедно с него бяха министрите на здравеопазването – д-р Галя Кондева и на регионалното развитие – Виолета Коритарова.
Очаква се разчистването на терена да отнеме шест – седем месеца, а изграждането на самата болница, за която се говори десетилетия наред, – от 3 до 4 години, съобщи здравният министър Галя Кондева, цитирана от БНТ.
Изпълнителният директор на здравната инвестиционна компания за строителството на Националната детска болница Владко Григоров уточни, че след 7 месеца ще започне проектирането и строежа на болницата. Дотогава трябва да се разрушат сградите, намиращи се в близост до строителния обект. Григоров добави и че са били информирани от строителната фирма – “Техноком”, че има опасни елементи по фасадата и по покривните структури, които трябва да се премахнат.

Той обърна внимание и че освен че се работи на терен, неговият екип си сътрудничи с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), с която те са подписали споразумение и са започнали подготовка на доклади и анализи за това каква структура трябва да има Националната детска болница, какви отделения, с какъв капацитет, с какви медицински и немедицински апаратури.
Служебният регионален министър Виолета Коритатова добави, че устройствени проблеми с терена няма. Тя даде обещание от името на ведомството си, че до болницата ще бъде създаден бърз и лесен достъп. По-конкретно тя обясни, че това ще се случи с изграждането на Софийския околовръстен път, на който е предвидена необходимата транспортна връзка до болницата.

Коритарова подчерта, че за изграждането на Софийския околовръстен път вече е сформирана работна група между МРРБ и Столична община и се очаква в най-кратки срокове строителството да започне.
Припомняме, че на 30 април служебният кабинет прие решение за създаване на Многопрофилна болница за активно лечение “Мама и Аз” в София, което ден по-късно служебният премиер Димитър Главчев обяви, че ще отмени, след като бе разкритикуван, че се е поддал на лобистки натиск в полза на изграждането на частна детска болница.
Един от критиците на взетото решение бе президентът Румен Радев, който обърна внимание, че служебният кабинет на Гълъб Донев е осигурил терен за Националната детска болница, но по-късно процесът бил стопиран.