Конституционният съд обяви за противоконституционни част от промените в основния закон, гласувани от Народното събрание в края на миналата година. Това става ясно от решение, публикувано на сайта на Съда. Отменените текстове касаят съдебната реформа.
Делото бе образувано по искане на президента Румен Радев и на 48 народни представители от 49-ото Народно събрание за установяване на противоконституционност на промените в Конституцията, въведени със Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България.
Според КС противоконституционни с текстовете, с които Висшият съдебен съвет се разделя на Висш съдебен и Висш прокурорски съвет, ограничават се правомощията на главния прокурор и се въвежда механизъм за разследване на главния прокурор. Посочените конституционни разпоредби запазват редакцията си преди влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, уточняват от БНР. Правните последици, настъпили при действието на тези промени в посочените конституционни разпоредби до влизане в сила на настоящото решение, запазват своя правен ефект.
Съдиите не са постигнали съгласие по текстовете, свързани със служебното правителство и мандата на Народното събрание, като те остават в сила.
Остават в сила промените, с които се променя редът за назначаване на служебно правителство, като президентът ще трябва да избира служебен министър-председател от списък с лица, заемащи висши публични длъжности, а кандидатът за служебен премиер ще предлага състава на служебния кабинет.
КС оставя в сила и въведената възможност за народни представители да бъдат избирани кандидати, които имат двойно гражданство – българско и на друга държава.
В заседанието днес са участвали всички конституционни съдии.