Кражбите на автомобили рязко са намалели, остана апетитът към лукс возилата
Кражбите на коли в България рязко са намалели за последните 2-3 години. Сега може би са една четвърт от предишните нива. На мода са кражбите на нови и луксозни автомобили, които се изнасят в чужбина. Това каза специално за „Банкеръ” Юрий Тодоров, председател на българската Асоциация за застрахователна сигурност.
Основната причина да се стигне до този обрат в тренда е затегнатият режим на автоморгите, където десетилетия наред безконтролно се продаваха части от крадени и разглобени коли. Вече почти не се търсят и стари коли с пренабити номера, защото процесът е скъп и неизгоден за автоджамбазите. Пренабиват се номера само на нови противозаконно отнети автомобили.
Дупки в Кодекса за застраховането и Наказателния кодекс обаче все още провокират апетита за присвояване на чужди МПС.
Вляво е нужно преинсталиране, а не рестарт
Още древните гърци са казали, че не можеш да се потопиш два пъти в една и съща река. Тази мъдрост важи с пълна сила и днес, дори реката да е червена и „древна“ (по българските исторически стандарти). Може да звучи песимистично, ако имаме предвид, че започналото сдобряване вляво (а засега това е само опит за потушаване на натрупани през годините обиди и конфликти) влиза в рязък контраст с процесите в останалите български партии и коалиции.
Вероятно по-нататъшните разсъждения няма да се харесат на мнозина от измъчените привърженици на лявото, които виждат (или много биха искали да видят) някакво „ново начало“, което бързо да донесе възвръщане на старата сплотеност и политическа мощ на левия полюс. Но политиката е изкуство на възможното, а не на желаното.
Людмила Петкова обясни в парламента трите основни направления, по които НПВУ ще бъде предоговарян
Изменението на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) ще бъде предоговаряно по три основни направления. Това обяви вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова по време на изслушването в парламента, поискано от депутати от ГЕРБ-СДС.
Людмила Петкова обясни, че тези изменения са свързани две обстоятелства. Едното е наличие на обективни фактори, възпрепятстващи изпълнението на решението на Народното събрание от 12 януари 2023 г., свързано с това, че Министерският съвет трябва да предложи промени в ПВУ в сектор “Енергетика”. Второто е свързано с предложения за инвестиции и реформи в глава RepowerEU, имайки предвид, че по тази глава ние сме единствената държава, която не е представила проекти. С липсата на активност по RepowerEU, ние няма да можем да се възползваме от допълнителен безвъзмезден ресурс в размер на 479 млн. евро.
Инфлацията в еврозоната с изненадващ годишен ръст от 2.6% през юли
Инфлацията в еврозоната изненадващо се е ускорила през юли – резултат, който може да усложни живота на европейските централни банкери и решението им за по-нататъшната посока на лихвената политика. Юлските потребителски цени са се увеличили с 2.6% спрямо същия период на 2023-а, съобщи на 31 юли Евростат. Тази стойност надхвърля юнския ръст от 2.5%, който беше и усреднената прогноза на икономистите. Базовата инфлация, от която са изключени силно колебаещите се компоненти като храни и енергия, се запазва 2.9% за трети пореден месец. Икономисти предвиждаха леко понижение на индекса.
Този отчет на европейския статистически офис е един от двата изключително важни инфлационни обзора, които информират официалните представители на ЕЦБ преди официалното им съвещание на 11 и 12 септември.