“Боташ” отказва предоговаряне на договора с “Булгаргаз”
Турският газов оператор “Боташ” предупреждава за сериозни последици за България, ако не плати по 13-годишното споразумение. Може да се наложи обществения газов доставчик да плати над 2,3 млрд. долара за резервиран капацитет, независимо дали го използва или не. Българският парламент призова “Булгаргаз” и “Боташ” да преразгледат условията на сделката на фона на опасенията за финансовото състояние на “Булгаргаз”, се казва в анализ на ICIS.
Турският газов оператор “Боташ” отхвърли призивите за предоговаряне на спорна сделка с българския си държавен партньор “Булгаргаз”.
Според “Боташ” предложените изменения на сроковия лист, подписан от двете страни на 30 декември 2022 г., ще “нарушат фундаменталната динамика на споразумението и ще направят изпълнението му неизпълнимо. Условията на спорната сделка изискват от “Булгаргаз” да резервира и заплати преносен капацитет от българската страна на граничния пункт с Турция Странджа-Малкочлар.
И на второ четене парламентът забрани пропагандата на нетрадиционната сексуална ориентация в училище
И на второ четене парламентът забрани пропагандата на нетрадиционната сексуална ориентация в училище и в детските градина. Това стана със 135 гласа “За” (47 от ГЕРБ-СДС, 38 от “Възраждане”, 15 от БСП, 16 от ИТН и 19 – независими, нечленуващи в парламентарни групи), 57 гласа “Против” (шест от ГЕРБ-СДС, 33 от ПП-ДБ, 18 от ДПС) и 8 гласа “Въздържал се” (на депутати от ГЕРБ-СДС).
Така, по предложение на вносителите от “Възраждане” – Костадин Костадинов и група депутати – в системата на предучилищното и училищното образование се забраняват действията, свързани с налагането на идеологически и/ или религиозни доктрини; с осъществяването на политическа и партийна дейност и извършването на пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционната сексуална ориентация и/ или определяне на полова идентичност, различна от биологичната.
Япония разтревожи сериозно глобалните инвеститори
За по-малко от седмица Япония преобърна изцяло световните очаквания за разарите и икономиката си. Страната беше любимка на финансовия свят повече от година – слабата й валута тласна борсовия пазар до рекордни котировки и върна инфлацията след десетилетни усилия. А на 31 юли, след двудневно съвещание, паричните стратези на “Банк ъф Джъпен” повишиха основната лихва с 25 базови пункта над дотогавашния диапазон от 0% до 0.1% и шефът им Кадзуо Уеда намекна, че възнамерява да продължи нагоре, с което предизвика рязък скок на йената и бесни колебания на световните пазари. Което принуди търговци и инвеститори да загърбят стратегиите, основани на макропредвижданията, че японската парична единица ще остане слаба и че лихвите няма да се качват прекалено бързо.
“Без съмнение, това е абсолютно нова основа за пазарите”, коментира Стийвън Милър – консултант в Grant Samuel Funds management и бивш фондов мениджър в “Блек рок”. И допълва, че “япония в момента е в центъра на зараждащите се тревоги на всички фронтове – акции, облигации, йена, кредити”.
SEC разследва банки от Уолстрийт защо не плащат лихви на клиентите си
Щатската Комисия за ценни книжа и фондови борси (SEC) проучва обвинения, че “Уелс Фарго”, “Моргън Стенли” и други акули от Уолстрийт системно са лишавали клиентите си от лихвени плащания за милиарди долари. Разследването на регулатора на т. нар. сметки “cash sweep” (които прехвърлят сумите, надхвърлящи определено равнище, в инвестиционен продукт с по-висока лихва в края на всеки работен ден), е започнало след като много компании са повишили лихвените проценти, които начисляват на потребителите. Докато лихвите, предлагани на депозантите, са останали далеч по-ниски от онези, които получават банките въз основа на краткосрочните лихвени проценти, определяни от Федералния резерв.
Проблемът е тръгнал от бездействащия кеш в клиентските сметки в брокерски фирми и големи банки, които по правило трябва да прехвърлят неизползваните средства в лихвени алтернативи, за да генерират доход. SEC проверява дали финансовите компании не насочват клиентите си към такива сметки, които се олихвяват със символични или с нулеви лихвени проценти, и дали финансовите консултанти в тях не са задължени да съветват потребителите, че могат да получават по-висока доходност, ако прехвърлят средствата си в други сметки.
Фирми от САЩ и Китай оглавиха класацията на най-големите производители на оръжие
Американската компания Lockheed Martin и China Aviation Industry Corporation of China (AVIC) са били най-големите производители на оръжие в света към края на 2023 година. Общите приходи на компаниите от икономически дейности, свързани с военно-промишления комплекс (ВПК), надхвърлиха 100 милиарда долара, съобщава американският седмичник Defense News.
Според изданието, през 2023 г. Lockheed Martin е спечелила над 64.5 млрд. долара от производството на оръжия, а AVIC – почти 45 млрд. долара. В същото време приходите на американската компания от операции с военно-промишления комплекс са се увеличили с 2 процента, а на китайците – с 45 на сто, тъй като през 2022 г. тези суми не надхвърлиха 31 млрд. долара.
Общо шест компании от САЩ, три от Китай и една от Обединеното кралство са в челната десетка.
Сред тях е американската корпорация Boeing, която зае шесто място с приходи от 32.6 милиарда долара. Британската BAE Systems е спечелила около 27.5 милиарда долара през 2023 г. и е на седмо място в списъка.
FRC глоби EY с 295 хил. паунда за одит на свързаната с олигарха Абрамович Evraz
Независимият британски регулатор Financial Reporting Council (FRC) е глобил с 295 хил. брит. паунда счетоводната фирма “Ърнст енд Янг” (EY) за извършен одит на руската стоманена компания “Евраз” (Evraz), в която по същото време най-голям акционер е бил руският олигарх Роман Абрамович. Общата сума на наказанието е глоба от малко над 250 хил. паунда плюс разходи за извършеното разследване в размер на 45 хил. паунда. Основанието – членът на “Голямата четворка” световни одитори не се е подчинил на правилника за етично поведение и стандарти на надзорника и не е спазил тавана на комисионните при осъществения през 2021-а одит на “Евраз”. “Ърнст енд Янг” е получил и нефинансови санкции, включително и порицание.
Въпросният лимит на таксите на FRC има за цел да сведе до минимум конфликтите между счетоводните проверки и другите услуги като консултации, ограничавайки сумата за последните, предлагани на дружествата от висок обществен интерес. Таванът на комисионните за извънодитните дейности е 70% от средния размер на комисионните, получени от счетоводната фирма през предишните три последователни години.