Денят по диагонал – 7 август 2024 г.

Денят по диагонал - 7 август 2024 г., "Боташ" отказва предоговаряне на договора с "Булгаргаз"

“Боташ” отказва предоговаряне на договора с “Булгаргаз”

Турският газов оператор “Боташ” предупреждава за сериозни последици за България, ако не плати по 13-годишното споразумение. Може да се наложи обществения газов доставчик да плати над 2,3 млрд. долара за резервиран капацитет, независимо дали го използва или не. Българският парламент призова “Булгаргаз” и “Боташ” да преразгледат условията на сделката на фона на опасенията за финансовото състояние на “Булгаргаз”, се казва в анализ на ICIS.

Турският газов оператор “Боташ” отхвърли призивите за предоговаряне на спорна сделка с българския си държавен партньор “Булгаргаз”.

Според “Боташ” предложените изменения на сроковия лист, подписан от двете страни на 30 декември 2022 г., ще “нарушат фундаменталната динамика на споразумението и ще направят изпълнението му неизпълнимо. Условията на спорната сделка изискват от “Булгаргаз” да резервира и заплати преносен капацитет от българската страна на граничния пункт с Турция Странджа-Малкочлар.

И на второ четене парламентът забрани пропагандата на нетрадиционната сексуална ориентация в училище

Парламентът сложи край на "френската безработица"

И на второ четене парламентът забрани пропагандата на нетрадиционната сексуална ориентация в училище и в детските градина. Това стана със 135 гласа “За” (47 от ГЕРБ-СДС, 38 от “Възраждане”, 15 от БСП, 16 от ИТН и 19 – независими, нечленуващи в парламентарни групи), 57 гласа “Против” (шест от ГЕРБ-СДС, 33 от ПП-ДБ, 18 от ДПС) и 8 гласа “Въздържал се” (на депутати от ГЕРБ-СДС).

Така, по предложение на вносителите от “Възраждане” – Костадин Костадинов и група депутати – в системата на предучилищното и училищното образование се забраняват действията, свързани с налагането на идеологически и/ или религиозни доктрини; с осъществяването на политическа и партийна дейност и извършването на пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционната сексуална ориентация и/ или определяне на полова идентичност, различна от биологичната.

Япония разтревожи сериозно глобалните инвеститори

Японски йени


За по-малко от седмица Япония преобърна изцяло световните очаквания за разарите и икономиката си. Страната беше любимка на финансовия свят повече от година – слабата й валута тласна борсовия пазар до рекордни котировки и върна инфлацията след десетилетни усилия. А на 31 юли, след двудневно съвещание, паричните стратези на “Банк ъф Джъпен” повишиха основната лихва с 25 базови пункта над дотогавашния диапазон от 0% до 0.1% и шефът им Кадзуо Уеда намекна, че възнамерява да продължи нагоре, с което предизвика рязък скок на йената и бесни колебания на световните пазари. Което принуди търговци и инвеститори да загърбят стратегиите, основани на макропредвижданията, че японската парична единица ще остане слаба и че лихвите няма да се качват прекалено бързо.

“Без съмнение, това е абсолютно нова основа за пазарите”, коментира Стийвън Милър – консултант в Grant Samuel Funds management и бивш фондов мениджър в “Блек рок”. И допълва, че “япония в момента е в центъра на зараждащите се тревоги на всички фронтове – акции, облигации, йена, кредити”.

SEC разследва банки от Уолстрийт защо не плащат лихви на клиентите си

SEC разследва банки от Уолстрийт защо не плащат лихви на клиентите си

Щатската Комисия за ценни книжа и фондови борси (SEC) проучва обвинения, че “Уелс Фарго”, “Моргън Стенли” и други акули от Уолстрийт системно са лишавали клиентите си от лихвени плащания за милиарди долари. Разследването на регулатора на т. нар. сметки “cash sweep” (които прехвърлят сумите, надхвърлящи определено равнище, в инвестиционен продукт с по-висока лихва в края на всеки работен ден), е започнало след като много компании са повишили лихвените проценти, които начисляват на потребителите. Докато лихвите, предлагани на депозантите, са останали далеч по-ниски от онези, които получават банките въз основа на краткосрочните лихвени проценти, определяни от Федералния резерв.

Проблемът е тръгнал от бездействащия кеш в клиентските сметки в брокерски фирми и големи банки, които по правило трябва да прехвърлят неизползваните средства в лихвени алтернативи, за да генерират доход. SEC проверява дали финансовите компании не насочват клиентите си към такива сметки, които се олихвяват със символични или с нулеви лихвени проценти, и дали финансовите консултанти в тях не са задължени да съветват потребителите, че могат да получават по-висока доходност, ако прехвърлят средствата си в други сметки.

Фирми от САЩ и Китай оглавиха класацията на най-големите производители на оръжие

„lòkhijd màrtin korporѐjshan lockheed martin corporation

Американската компания Lockheed Martin и China Aviation Industry Corporation of China (AVIC) са били най-големите производители на оръжие в света към края на 2023 година. Общите приходи на компаниите от икономически дейности, свързани с военно-промишления комплекс (ВПК), надхвърлиха 100 милиарда долара, съобщава американският седмичник Defense News.

Според изданието, през 2023 г. Lockheed Martin е спечелила над 64.5 млрд. долара от производството на оръжия, а AVIC – почти 45 млрд. долара. В същото време приходите на американската компания от операции с военно-промишления комплекс са се увеличили с 2 процента, а на китайците – с 45 на сто, тъй като през 2022 г. тези суми не надхвърлиха 31 млрд. долара.

Общо шест компании от САЩ, три от Китай и една от Обединеното кралство са в челната десетка.

Сред тях е американската корпорация Boeing, която зае шесто място с приходи от 32.6 милиарда долара. Британската BAE Systems е спечелила около 27.5 милиарда долара през 2023 г. и е на седмо място в списъка.

FRC глоби EY с 295 хил. паунда за одит на свързаната с олигарха Абрамович Evraz

FRC глоби EY с 295 хил. паунда за одит на свързаната с олигарха Абрамович Evraz

Независимият британски регулатор Financial Reporting Council (FRC) е глобил с 295 хил. брит. паунда счетоводната фирма “Ърнст енд Янг” (EY) за извършен одит на руската стоманена компания “Евраз” (Evraz), в която по същото време най-голям акционер е бил руският олигарх Роман Абрамович. Общата сума на наказанието е глоба от малко над 250 хил. паунда плюс разходи за извършеното разследване в размер на 45 хил. паунда. Основанието – членът на “Голямата четворка” световни одитори не се е подчинил на правилника за етично поведение и стандарти на надзорника и не е спазил тавана на комисионните при осъществения през 2021-а одит на “Евраз”. “Ърнст енд Янг” е получил и нефинансови санкции, включително и порицание.

Въпросният лимит на таксите на FRC има за цел да сведе до минимум конфликтите между счетоводните проверки и другите услуги като консултации, ограничавайки сумата за последните, предлагани на дружествата от висок обществен интерес. Таванът на комисионните за извънодитните дейности е 70% от средния размер на комисионните, получени от счетоводната фирма през предишните три последователни години.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст