SEC разследва банки от Уолстрийт защо не плащат лихви на клиентите си

SEC разследва банки от Уолстрийт защо не плащат лихви на клиентите си

Щатската Комисия за ценни книжа и фондови борси (SEC) проучва обвинения, че “Уелс Фарго”, “Моргън Стенли” и други акули от Уолстрийт системно са лишавали клиентите си от лихвени плащания за милиарди долари. Разследването на регулатора на т. нар. сметки “cash sweep” (които прехвърлят сумите, надхвърлящи определено равнище, в инвестиционен продукт с по-висока лихва в края на всеки работен ден), е започнало след като много компании са повишили лихвените проценти, които начисляват на потребителите. Докато лихвите, предлагани на депозантите, са останали далеч по-ниски от онези, които получават банките въз основа на краткосрочните лихвени проценти, определяни от Федералния резерв.

Проблемът е тръгнал от бездействащия кеш в клиентските сметки в брокерски фирми и големи банки, които по правило трябва да прехвърлят неизползваните средства в лихвени алтернативи, за да генерират доход. SEC проверява дали финансовите компании не насочват клиентите си към такива сметки, които се олихвяват със символични или с нулеви лихвени проценти, и дали финансовите консултанти в тях не са задължени да съветват потребителите, че могат да получават по-висока доходност, ако прехвърлят средствата си в други сметки.

“Става въпрос за едри трансфери на лични авоари от клиент на брокерска фирма”, коментира Робърт Финкъл – старши партньор в правна кантора, който през февруари е завел дело по този повод срещу “Моргън Стенли” от името на клиенти. И допълва, че са замесени милиарди долари.

В информация до SEC от 5 август “Моргън Стенли” посочва, че регулаторът е поискал за първи път сведения по казуса през април. “Уелс Фарго” пък обяви през миналата седмица, че води преговори за решаване на въпроса. В своето тримесечно сведение до Комисията за ценни книжа “Банк ъф Америка” също потвърждава, че е подложена на проверка за лихвените проценти, които е платила на клиентите по неинвестирания кеш, който е прехвърлил в носещи лихви банкови депозити.

Междувременно, през последните седмици срещу финансовия посредник LPL Financial и фирмата за финансови услуги Ameriprise се водят дела от недоволни клиенти. Два колективни иска са внесени през юли срещу LPL – най-големият брокер-дилър в Съединените щати, заради въпросните cash sweep сметки, и друг – срещу Ameriprise. Също през юли са заведени и две дела – колективни искове, срещу “Уелс Фарго”. Всичките са със сходни обвинения, че финансовите играчи са поставили собствените си финансови интереси пред тези на потребителите и са прибрали по-голямата част от лихвените приходи от тези кешови баланси.

LPL признава за колективните искове в последната си информация за SEC и посочва, че ще се защитава “със зъби и нокти”. В официално изяврение посредникът подчертава, че подрежда приоритети си по степен на значение “в следния ред – сигурност, ликвидност и доходност”. И отбелязва, че е предложил други инвестиционни опции, които са по-подходящи за по-дълъг инвестиционен хоризонт.

“Уелс Фарго”, която в началото на годината плащаше символичните 0.05% годишна лихва на въпросните сметки, напоследък качи лихвените проценти по онези с автоматично прехвърляне на средства. И обясни на анализаторите и инвеститорите, че това увеличение ще ореже лихвения приход на банката с 350 млн. щ. долара през тази година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст