Кой пусна Вълка в златния кокошарник?

Румен Гайтански-Вълка се е предал доброволно

В доклада си за върховенството на закона Европейската комисия препоръча на България миналия месец да работи по ефективни присъди за корупция по високите етажи на властта. Всеизвестен факт е, че уличени в корупция висши служители или пък силни играчи от бизнеса дори да попаднат под ударите на закона, не попадат в затвора. Създава се и мрачното усещане, че очевидни нарушения у нас се разследват не защото са очевидни, а защото на извършителя им му е дошло времето да го „изчегъртат“. Тоест – Вълка пое по дирите на Черепа…

Всеки е чувал поверието от западните филми, че булката трябва да носи „нещо старо, нещо ново и нещо назаем“.  За пръв път това условие за щастлив живот се появява в далечната 1871 г. в списание „Сейнт Джеймс“ и оттогава официално се превръща в традиция, която булките в Ланкашър, Великобритания, стриктно спазват.

Такава е и традицията като започне разследване срещу виден „бос“ у нас. Появява се уж нова информация, която всъщност е стара, защото е обществено известна, а огромна част от случаите се отнасят за необслужени кредити или задигнати пари, представяни от онзи, който е изял цялата баница, като заеми.

Националната телевизия съобщи в сряда, че

полицаи, прокурори и служители на Комисията за противодействие на корупцията

проверяват имоти на Румен Гайтански-Вълка.

Причината е разследване за кредит, отпуснат от държавната Българска банка за развитие (ББР) на фирма, свързвана с бизнесмена.

Още преди седмица бе съобщено, че ББР е реализирала почти 100% загуба от кредит за 150 млн. лв., отпуснат през 2019 г. на свързаната с Гайтански фирма “Роудуей кънстракшън”. За тази сума е дадено обезпечение – договор за доставка на инертни материали, сключен с друга фирма под контрола на същия бизнесмен. Тогава шеф на ББР беше Стоян Мавродиев.

След това Антикорупционната комисия реши да поднови разследването, като дори съобщи, че са открити

връзки между кредита и фирми, свързани с почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

Междувремено става ясно, че фирма, свързана с бизнесмена Румен Гайтански, е погасявала заема на ТЕЦ “Варна” на Доган (виж ТУК).

Логичният въпрос е защо властите реагират сега, при положение, че това е публична информация от години? Още повече, че

прокуратурата отказа да разследва случая и миналото лято даже прекрати преписката?

Какво се случи в държавата, че Вълкът изведнъж от честен частник стана трън в петата на държавното обвинение? Не е ли твърде натрапчив фактът, че Ахмед Доган и Делян Пеевски водят люта битка за контрола върху ДПС, защото през октомври за седми път сме на предсрочни избори?

Въпросите са много, а за добро или лошо, вече знаем отговорите.

В същото време бившият премиер Бойко Борисов заяви, че е

станал кмет на София, когато се е опълчил срещу Гайтански.

Той коментира ситуацията с обиските кратичко: „Какво става сега просто не знам“. Нали се сещате, че ако онези, които са ни управлявали от 10 ноември 1989 г. досега нищо не знаят, значи… абсолютно никой нищо не знае?

Гайтански почти няма снимки в интернет и никакво виртуално присъствие. За сметка на това в реалния живот е доста активен. Профилите му в медиите са  като на

монополист на столичния боклук, мажоритарен собственик на пуст басейн,

получател на един от най-големите държавни кредити и бивш съдружник на Ахмед Доган“.

Да не забравим да споменем още нещо: след като концесията му за боклука в столицата бе прекратена през 2006 г., през 2018 г. той се върна победоносно в този бизнес чрез дружеството „Грийн партнърс“. Което – по стар народен обичай – не е минавало през процедура за възлагане на обществена поръчка, но за сметка на това е инкасирало милиони левове приходи.

Въпросът не е колко виновен е Гайтански, а кой му е позволил всичко това. Ако властите успеят да дадат отговорят на тази “питанка”, ще изпълнят не само препоръките на Европейската комисия, но и очакванията на българите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст