За жълти стотинки можете да спите спокойно, че ако пожар изпепели дома ви, ще можете бързо да възстановите щетите и да го ремонтирате. Този факт явно остава неизвестен за повечето българи, за които 15-годишната трошка е от първостепенно значение и задължително й „пускат” „Автокаско”, но за покрива над главата си отказват да мислят.
Проучване на „БАНКЕРЪ” показа, че в провинцията – и в то в райони с бушуващи през последния месец пожари – срещу 56 лв. годишна “лепта” може да застраховате къщата си за 100 000 лева. Много е вероятно обезщетението да не стигне за покриване на всички евентуални щети по сградата и движимото имущество, но то е несравнимо повече с маломерните държавни помощи, които са по-скоро символичен акт на подкрепа.
Пресметнато на дневна база (за кой ли път),
неизмеримата сигурност струва около 15 стотинки.
Цената на полицата за защита срещу пожар варира сериозно – в зависимост от платежоспособността клиентите и вида на обектите, които се застраховат.
В София, например, срещу 55 лв. може да получите обезщетение от 35 000 лв., а ако искате да застраховате дома за 100 000 лв., ще трябва да се охарчите с около 170 лева. Но това също е несъществена сума, пред вероятната перспектива да изпаднете в безпомощно състояние и да останете без покрив над главата заради… тежко пиян и леко дрогиран съсед, овехтяла електроинсталация или дефектен гръмоотвод.
Но и това не е всичко, както “проповядват” телевизионните реклами. Полиците за пожар, всъщност, не съществуват индивидуално. Те за
част от пакет за защита на дома, който включва още куп други бедствия
и аварии – комшийски теч, наводнение, земетресения и др.
В зависимост от конкретния случай, може да добавите застрахователно покритие до 10 000 лв. и за вашия гараж, и оградата, ако имате такива “екстри”. Застраховката за тях се смята за сключена при условията на „първи риск“, т.е. при настъпване на събитие се изплаща обезщетение в реалния размер на вредите, но не повече от посочения лимит.
Към всеки избран пакет може да добавите и допълнителни клаузи: преносима електронна техника извън адреса на застраховката, гражданска отговорност към трети лица,
кражба чрез взлом, грабеж и кражба чрез техническо средство,
чупене на стъкла…
Компании „зарибяват” и с денонощен достъп до аварийни техници, и с предлагане на допълнителни услуги като правна помощ, съдействие за всички вкъщи при спор с онлайн търговец, увреждане на репутацията в интернет и т.н.
Повечето застрахователи предлага полиците за защита на дома изцяло онлайн. Получавате специална ценова оферта – без необходимост от оглед на място или документ за собственост. Плащате с банкова карта, регистрирана за онлайн плащания. Получавате известие и сключената полица по имейл. Застраховката е винаги у вас на вашето устройство.
Всичко това, колкото и да изглежда рекламно, си е направо грандиозно, особено на фона на държавното подпомагане в случай на нужда.
Тези дни служебният премиер Димитър Главчев (все още)
посети едно от най-засегнатите от пожарите села – Отец Паисиево.
Ето какво заяви той по този повод: „Тук са служителите на Агенцията за социално подпомагане, на всички пострадали ще им се вземат молби. Те ще получат първоначално по 1578 лв. за покриване на внезапно възникнали нужди вследствие на пожара. След това, пред общината те ще могат да подадат документи и Фонд „Социална закрила“ ще отпусне по 2500 лв. на пострадалите. Хората могат да кандидатстват и по Фонд „Бедствия и аварии“ за възстановяване, но едва след като бъде загасен пожарът”.
По думите му помощта от 1578 лв. ще бъде получена незабавно. За семействата, останали изцяло без дом, ще бъде потърсена възможност за осигуряване на жилище съвместно с общините…
Толкова може държавата, толкова прави. Но
първостепенната роля в защитата на личната собственост все пак е на собственика.
Народът го е казал още преди векове – помогни си сам, за да ти помогне и Господ!
И накрая една любопитна подробност.
В края на 17 век се появяват първите противопожарни застраховки, разказва проф. Пенчо Пенчев от УНСС. Някои от частните компании, които ги предлагат, организират свои пожарни бригади. Те защитават домовете или други сгради на застрахованите.
На всяка от застрахованите сгради се поставя знак, подобен на този от снимката, за да знаят пожарникарите. (За живелите през 90-те години на миналия век ще изскочи аналогията с едни лепенки по застрахованите автомобили.)
Дейността на застрахователните компании не е съвършена, но не трябва да се отрича, че те са сред първите, които предлагат организирана защита от пожари, казва той.