Френският президент Еманюел Макрон покани лидерите на основните политически движения, представени в парламента, в Елисейския дворец в петък, 23 август. Той възнамерява да проведе последни консултации с тях, преди да избере нов премиер. Петъчните консултации или по-скоро огледи ще позволят на президента да отложи момента на окончателно решение, според анализаторите.
В петък левият, десният и центърът ще дойдат в Елисейския дворец. Всички те ще предлагат кандидати за премиерския пост. Резиденцията на правителствения глава в двореца Матиньон отдавна чака нов собственик. На 16 юли Габриел Атал подаде оставка със своето правителство, девет дни след предсрочните избори за Народното събрание.
На изборите центристката правителствена коалиция загуби от левия Нов народен фронт (NFP) въпреки че надмина крайнодесния Национален сбор (RN) на Марин Льо Пен.
Вече месец във Франция няма пълноценно правителство,
Габриел Атал и неговите министри „изпълняват задълженията си“.
Междувременно през септември е „време всички да отидат на училище“: бюджетът ще трябва да бъде приет и само постоянно правителство може да го прокара през парламента.
Опашката за консултации в президентския дворец ще се подрежда “по старшинство” в зависимост от броя на местата в парламента. Съответно първи ще пристигнат лидерите на Нов народен фронт, които не спират публично да се обявяват за победители, защото получиха 193 места в парламента, повече от съперниците си.
Вярно, президентът Макрон вече неведнъж е отбелязвал, че това не е истинска победа и че макар и най-голямата фракция в парламента, левицата не може да разчита на мнозинство при гласуването. Това му позволи вече да
отхвърли предложената от Нов народен фронт кандидатура на 37-годишната Луси Каст.
Името й продължава да звучи в разговорите за премиерския пост, но по-скоро защото тя и групата й за подкрепа водят безкрайна кампания за назначението, апелират към сънародниците си във всички социални мрежи и изпращат писма до депутати. Това по-скоро играе срещу нея: след като не е успяла да получи това, което иска, тя вече е успяла да умори общественото мнение. Всички са съгласни, че ако тя все още не е назначена, тогава президентът най-вероятно няма намерение да прави това. Но Луси Каст не е сама в писането на писма до парламентаристите.
Текущият изпълняващ длъжността премиер Габриел Атал, след оставката си и, както отбелязват наблюдатели, рязко влошени отношения с президента, пое от името на Макронистката партия, организирането на ново мнозинство в Народното събрание
Освен естествените съюзници в президентския блок, той се обръща към всички, които могат да бъдат полезни за формирането на широка коалиция.
В писмото си „Пакт за действие за французите“ Атал назовава шест основни цели на новото правителство:
възстановяване на финансовата стабилност, защита на секуларизма и държавните институции, увеличаване на покупателната способност и подобряване на условията на живот, грижа за околната среда, укрепване на безопасността и ефективността на обществени и държавни услуги. Неговият мейлинг лист дава представа за политическите сили, от които се надява да събере стабилно, макар и нерешително мнозинство в Народното събрание. Това са социалистите (PS), зелените (EELV), комунистите (PCF), групата на независимите депутати (LIOT) и републиканците (LR).
Потенциалните събеседници на Атал не включват нито крайната левица от Непреклонената Франция (LFI) на Жан-Люк Меланшон, нито крайната десница от Националното рали на Марин Льо Пен. Габриел Атал намеква, че нито единият, нито другият няма да бъдат допускани до изпълнителната власт.
С впечатляваща фракция от 126 депутати, Национален сбор не е спечелил нито една позиция в парламента
и сега те са отблъснати от вземането на решение за министър-председател и съставяне на правителство.
Това вероятно ще бъде темата на най-интензивните консултации на 23 август между Еманюел Макрон и Марин Льо Пен, която в края на краищата с не по-малко основание от Новия народен фронт може да се нарече победител в изборите: в абсолютни числа, партията ѝ печели най-много гласове – почти 11 милиона.
Важна ще бъде и срещата с „републиканците“, които имат само 47 места, но се смятат не само за полезна „допълнителна тежест“ при гласуването, но и за мощен източник на кадри за правителството. Сред „републиканците“ и приближените им вече се сочат трима възможни кандидати: 59-годишният Ксавие Бертран, 73-годишният Мишел Барние и Жан-Луи Борло, а напоследък плъзнаха слухове за четвърти, т.е. по-скоро четвърти. Активният левичарски кандидат Луси Каст е жена, което й дава допълнителна подкрепа в една политическа общност, прокламираща равенство.
Съперник на Касте може да бъде известен политик – председателят на регионалния съвет на централния департамент Ил дьо Франс, 57-годишната Валери Пекрес.
Разбира се, напомня се и за мрачното й представяне на президентските избори през 2022 г., където спечели само 4.78%, но никой не поставя под въпрос способността й като държавен служител. Мащабът на сегашната й работа и опитът от три министерски поста по време на президентството на Никола Саркози значително надхвърля всичко, с което може да се похвали нейният потенциален съперник Люси Касте, чийто връх в кариерата беше ролята на финансов директор на кметството на Париж.
Във Франция през XVIII век е композирана песента „Кралят заповяда да бият барабана“.
И все още се пее как кралят събрал всички красавици в двореца и избрал приятелка, която била омъжена за приятеля му маркиз. Тази стара история завърши зле: кралицата се намесва и избраницата беше отровена.
Но петъчното събиране на кандидатите, обявено в Елисейския дворец, не напразно напомня историята с кралския кастинг. Еманюел Макрон, който през последните месеци е склонен към внезапни и неочаквано решителни действия, все още не може да направи избор. Това показва, че той няма явен кандидат, така че може би на финала в петък всичко ще се реши от „любовта от пръв поглед“.
(по материали от чуждестранния печат)